18/11/2021
Pistachios 24 14 8 10 - 56 -
Black Mamba 22 17 26 15 - 80 -

Φόρτσαρε στο τρίτο δεκάλεπτο το Black Mamba!

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για το πρωτάθλημα της Master League , το Black Mamba πέτυχε τη πέμπτη νίκη στο πρωτάθλημα  , καθώς επιβλήθηκε των Pistachios με 56-80.

Οι παίκτες του κόουτς Μπασδάνη κατάφεραν να ξεδιπλώσουν όλες τις μπασκετικές αρετές που διαθέτουν ως ομάδα καθ’ όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου , καθώς πίεσαν σε όλο τον γήπεδο, , κυριάρχησαν στους αιθέρες ,πέτυχαν μεγάλα καλάθια , είχαν απαντήσεις σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ και επιβεβαίωσαν το τίτλο τους φαβορί που τους ακολουθεί ως μια ομάδα που θα πρωταγωνιστήσει στο πρωτάθλημα της Master League .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα , αφού προηγήθηκαν , 9-6 και 14-12 , ενώ με ένα επιμέρους 10-10 έκλεισαν τη πρώτη περίοδο έχοντας πάρει κεφάλι στο σκορ με βραχεία κεφαλή , 24-22 .

Στο δεύτερο κομμάτι οι Pistachios αύξησαν τη διαφορά στους πέντε πόντους , 31-26 , οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πέρασαν μπροστά , 33-34 και 35-36 , με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 38-38  .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού  έβγαλαν σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησαν στους αιθέρες , έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους και με ένα εκπληκτικό επιμέρους 2-22 μετέτρεψαν το 41-40 σε 43-62 , ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με 46-65 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε μια τυπική διαδικασία , καθώς η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες άγγιξε την ανώτατη τιμή της , αυτής των είκοσι τεσσάρων πόντων με 54-78 , ενώ ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τον Μουσούλη και την παρέα του να πανηγυρίζουν τη πέμπτη νίκη στη διοργάνωση με 56-80 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής Μπολοτάκης  με 22 πόντους , 7 ριμπάουντ , 1 ασίστ , και 2 κλεψίματα  , ενώ για τους ηττημένους ο Γιάννης Τάλαρος  είχε 4 πόντους , 9 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα  .

Το Black Mamba  είχε 25/63 δίποντα , 7/22 τρίποντα , 9/16 βολές , 45 ριμπάουντ , 21 ασίστ , 7 κλεψίματα , 5 κοψίματα  και 12 λάθη , ενώ οι Pistachios είχαν 18/49 δίποντα , 4/18 τρίποντα , 8/19 βολές , 40 ριμπάουντ , 13 ασίστ , 7 κλεψίματα , 4 κοψίματα και 4 λάθη .

Pistachios (Πανταζής): Παπακαλοδούκας  , Κωνσταντίνου 9 , Μουρμούρης 6 , Αβαρκιώτης 3 , Χατζηγεωργιάδης 12 , Φλίγκος 5 , Διονυσόπουλος 2 , Τάλαρος 4 , Τσίτουρας 13 , Παπαγεωργίου 2 .

Black Mamba (Μπασδάνης) : Θεοδοσίου 1 , Λουκόπουλος 16 , Δανικλόγλου 2 , Μαρίτσος 5 , Μπολοτάκης 22 , Μουσούλης 17 , Δέδες 9 ,  Chemntan 8   .

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο που πραγματοποίησαν οι παίκτες του Παντελή Μπασδάνη!