15/01/2023
Mpaloniakos 11 16 11 14 - 52 -
Iguana Pacers 24 17 11 26 - 78 -

Φορτσάρουν σε πρωτάθλημα και κύπελλο τα Iguana !

Απόγευμα Κυριακής στο Athens Sports Hall τα Iguana ξεπέρασαν και το εμπόδιο του Mpaloniakou επικρατώντας με 52-78. Ένατη 9 νίκη στο πρωτάθλημα για τους Iguana Pacers που ετοιμάζονται για το μεγάλο ματς κόντρα στους Milwaukee Sucks με φόντο την πρόκριση στα προημιτελικά του Basketaki Cup. Προβλημάτων συνέχεια για τον Mpaloniako που γνώρισε πέμπτη διαδοχική ήττα και υποχώρησε κι άλλο βαθμολογικά.

Εκρηκτικό ξεκίνημα από τα Iguana που, με πρωταγωνιστές τους Γεωργίου (11π.), Μοσχέτα (4π.), Μπεκρή (4π.) και Παπαζαχαρίου (3π.) έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά. Ο Mpaloniakos δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ίδιο ρυθμό, παρά την προσπάθεια των Δημητρόπουλου (3π.), Μπαμπούση (2π.), Κόντη (2π.) και Τάμπαση (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-24.

Πιο ισορροπημένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να εμφανίζονται βελτιωμένοι χωρίς όμως να καταφέρουν να μειώσουν τη διαφορά. Στην αντίπερα όχθη, οι Pacers βρήκαν στήριγμα στο επιθετικό κρεσέντο του Γιαννόπουλου (10π.), αλλά και στους σταθερούς επιθετικά Γεωργίου (4π.) και Μοσχέτα (3π.). Σκορ ημιχρόνου, 27-41.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν και πάλι μοιρασμένο με το επιμέρους σκορ να γράφει 11-11 και τις άμυνες να πρωταγωνιστούν. Ο Τάμπασης (6π.) έκανε τη διαφορά για τον Mpaloniako, ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 5 διαφορετικούς σκόρερ. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 38-52.

Οι Pacers πάτησαν το γκάζι στην τελευταία περίοδο, παίζοντας κυριαρχικό μπάσκετ και διευρύνοντας σημαντικά τη διαφορά, χάρη στους Γεωργίου (8π.), Μοσχέτα (7π.), Μπεκρή (4π.), Παλάσκα (4π.) και Παπαζαχαρίου (3π.). Λίγα πράγματα από τους γηπεδούχους στο φινάλε, με τον Δημητρόπουλο να κάνει τη διαφορά στο σκοράρισμα.

Στο τέλος του αγώνα, ο Mpaloniakos είχε 19/51 δίποντα, 3/9 τρίποντα και 5/13 βολές. Μάζεψε 35 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Iguana Pacers είχαν 21/37 δίποντα, 9/29 τρίποντα και 9/16 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 5 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Γεωργίου με 25 πόντους και double-double, έχοντας 7/12 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 4 λάθη και 1 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χαράλαμπος Τάμπασης με 16 πόντους, έχοντας 7/13 δίποντα και 2/5 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Mpaloniakos (Λεβεντούρης) : Δημητρόπουλος 11 (3), Καρατσαρέας, Κόντης 8, Λεβεντούρης 9, Μπαμπούσης 6, Τάμπασης 16, Τζώλης 2.

Iguana Pacers (Μπεκρής) : Γεωργίου 25 (3), Γιαννόπουλος 12 (1), Ζώτος 1, Μοσχέτας 17 (3), Μπεκρής 9, Παλάσκας 6, Παπαζαχαρίου 8 (2).

Τι δεν μας άρεσε : Οι πολλές εντάσεις και τεχνικές ποινές.