08/12/2021
Gladiators 18 18 20 11 - 67 -
Ιπ-πότες 13 3 10 21 - 47 -

Φορτσάτοι Gladiators!

Οι Gladiators ήταν καταιγιστικοί για δύο δεκάλεπτα το βράδυ της Τρίτης , έχτισαν διαφορά 30 πόντων και τελικά επικράτησαν άνετα με 67-47 , απέναντι στους Ιππότες.

Δυνατά μπήκαν οι δυο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο με το ματς να είναι ισορροπημένο για 8 λεπτά και τους Gladiators να ξεφεύγουν στο τέλος 18 – 13. Ο Τσακίρης οργάνωνε, ο Ανδρεάδης είχε 7 πόντους για τους γηπεδούχους και 6 ο Γκαλάς , ενώ για τους Ιππότες , 8 ο Αγγελόπουλος και 5 ο Χουσέας.

Φοβεροί και τρομεροί οι Gladiators στην δεύτερη περίοδο. Δέχτηκαν μόνο ένα καλάθι στο τελευταίο δευτερόλεπτο μάλιστα από τον Χουσέα, ενώ στην επίθεση με τον Πρίτσο να παίρνει την μπαγκέτα με 11 πόντους και τους Λαδά με 4 και Τσακίρη με τρίποντο να ακολουθούν, έστειλαν την διαφορά στους 20(36-16).

Καλύτερα φάνηκαν να μπαίνουν οι Ιππότες στην τρίτη περίοδο με 5 πόντους του Κεκεμπάνου και 4 του Αγγελόπουλου, αλλά στην συνέχεια οι γηπεδούχοι επιβεβαίωσαν την ανωτερότητα τους. Τσακίρης(2), Ανδρεάδης, Πρίτσος με τριποντα και Γκαλάς με 4 πόντους ήταν οι κύριοι εκφραστές της επίθεσης των Gladiators, με την διαφορά να πηγαίνει στους 30(56-26).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι Gladiators έριξαν τους ρυθμούς τους με τον Ρούσσο να ξεχωρίζει με 7 πόντους ,αλλά χωρίς να κινδυνέψουν. Οι Ιππότες έκαναν καλό δεκάλεπτο και με πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Κουρούμαλη (7), Αγγελόπουλο(4),Κεκεμπάνο(4) και Ανυφαντή(4), μείωσαν στο τελικό 67-47.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Δημήτρης Πρίτσος με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάριος Αγγελόπουλος με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Gladiators είχαν 16 / 38 δίποντα, 8 / 18 τρίποντα, 11 / 18 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 21 λάθη. Οι Ιππότες είχαν 17 / 50 δίποντα, 3 / 33 τρίποντα, 4 / 8 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Gladiators (Μισιχρόνης): Τσακίρης 11(6ρ.), Πρίτσος 12(11ρ.), Γκαλάς 13(9ρ.), Ανδρεάδης 13(6ρ.), Ρούσσος 7(6ρ.), Λαδάς 8, Μισιχρόνης 3(9ρ.).

Ιπ-πότες(Μπαμπάτσικος): Αγγελόπουλος 14(9ρ.), Σάλλαρης, Κοσιαράς 2, Κουρούμαλης 7(13ρ.), Κεκεμπάνος 10(10ρ.), Χουσέας 10, Ανυφαντής 4.

Τι μας άρεσε: Tο δεύτερο δεκάλεπτο των Gladiators!