20/11/2022
Kavlanta Hawks 17 7 19 18 - 61 -
Campeon Εθνικός Star 15 13 8 15 - 51 -

"Φορτσάτοι" στο δεύτερο μέρος και νίκη οι Kavlanta!

Με τον "ηγέτη" τους (Σοφούλη) να ανεβάζει στροφές στο δεύτερο μέρος και τον Τζώρτζη για άλλο ένα παιχνίδι αθόρυβο και ουσιαστικό, οι Kavlanta Hawks επιβλήθηκαν του Campeon Εθνικού Σταρ με τελικό σκορ 61-51.

Ο Ζουρίδης ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση, πίεσε μπάλες και έτρεξε, με τον Εθνικό Σταρ να εναλλάσσεται στο σκορ με τα "Γεράκια", τα οποία είχαν στο ξεκίνημα τους Βιδάλη και Σοφούλη θετικούς, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 17-15.

Ο Βαλμάς μπήκε στον ρυθμό του αγώνα, ήταν επιθετικός και παρέσυρε τους φιλοξενούμενους, με τον Δεληδάκη να έχει την μπακέτα του οργανωτή και τον Εθνικό Σταρ να μπαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 24-28 για το πρώτο ημίχρονο.

Γρήγορο 6-0 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο μετά από καλές άμυνες και έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, με τον Σοφούλη να ηγείται. Οι εμπνεύσεις του Τζώρτζη και η γενικά καλή εικόνα των Kavlanta, κράτησαν τους γηπεδούχους μπροστά με 43-36.

Ο αγώνας... άνοιξε, ο Εθνικός Σταρ πίεσε για την ανατροπή, με το τελικό αποτέλεσμα όμως να αφήνει με χαμόγελα το σύνολο των "Γερακιών" και τον πίνακα να γράφει 61-51, ύστερα από ένα υπέροχο παιχνίδι!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Τζώρτζης με 8 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και ένα λάθος. Από Εθνικό Σταρ ξεχώρισε ο Χριστόφορος Βαλμάς με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα κλέψιμο.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 17/51 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 3/5 βολές, 55 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 14 λάθη.

Kavlanta Hawks (Τζώρτζης): Αλεβίζος, Βιδάλης 3, Καραγιάννης 3, Κολυβάς 3, Λιώδης , Μπόικο, Πέτσας 8 (15 ριμπ.), Παπαδημητρόπουλος, Πεντάρης, Σοφούλης 36, Τζώρτζης 8.

Campeon Εθνικός Σταρ (Βαλμάς): Βαλμάς 15, Δεληδάκης 17, Ζουρίδης 7 (10 ριμπ.), Σέργης 2 (10 ριμπ.), Τόλιας 6 (16 ριμπ.), Φλάσκος 4.

Τί μας άρεσε: Οι ξεκάθαροι ρόλοι στο ρόστερ των Kavlanta!