05/10/2024
Brooklyn Nerds 13 10 18 11 - 52 -
Rakuzan 12 7 11 16 - 46 -

"Ντούμπλαραν" τις νίκες οι Nerds!

Δύο στα δύο για τους Brooklyn Nerds στον έβδομο όμιλο της D2-League, καθώς για τη δεύτερη αγωνιστική κέρδισαν την Rakuzan με 52-46 στο κλειστό του Μαζαράκης.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Brooklyn Nerds να προηγούνται με 13-12, χάρη σε 6 πόντους του Φορτσάτου και τρίποντο του Κοντορουχά. Ο Αμανατίδης με 5 πόντους και ο Μάνος Παυλίδης με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο η Rakuzan έσφιξε την άμυνά της και με νέο τρίποντο του Μάνου Παυλίδη και βοήθειες των Νίκου Παυλίδη - Κουλικούρδη, προσπέρασε με 15-19, 3:30 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, στο φινάλε του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι ξύπνησαν και με 7 συνεχόμενους πόντους του Παπαναστασίου και τρίποντο του Καραγιαννάκη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 23-19!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Καραγιαννάκης έβαλε ακόμη 7 πόντους και μαζί με τους 4 του Ζαμπούρα, αλλά και το τρίποντο του Παπαναστασίου, έδωσαν αέρα 11 πόντων στην παρέα του Κοντορουχά, 41-30. Τους φιλοξενούμενους κράτησε όρθιους σε εκείνο το διάστημα ο Νίκος Παυλίδης με τους 4 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 41-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Brooklyn Nerds αν και παρουσίασαν σημάδια χαλάρωσης, διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι και με δράστες στην επίθεση τους Καραγιαννάκη, Φορτσάτο, Κοντορουχά και Γιαννουλάκη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 52-46! Προσπάθησε στο φινάλε η Rakuzan να γυρίσει από το -16, ωστόσο δεν της έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες Μάνου Ηλ. Παυλίδη, Κουλικούρδη, Μάνου Σαβ. Παυλίδη και Αμανατίδη.

Novibet MVP των Brooklyn Nerds ο Καραγιαννάκης με 15 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 1/5 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος της Rakuzan ο Μάνος Ηλ. Παυλίδης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές, 2/7 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες.

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς): Γιαννουλάκης 2, Καραγιαννάκης 15 (3), Φορτσάτος 10, Λιατόπουλος, Κόσσυβας 2, Ζαμπούρας 4, Παπαναστασίου 11 (2), Χωριανόπουλος, Κοντορουχάς 8 (2)

Rakuzan (Παυλίδης Ν.): Αθανασόπουλος 2, Παυλίδης Η.Μ. 11 (2), Παυλίδης Ν. 11, Χάιδος 2, Παυλίδης Σ.Μ. 2, Αμανατίδης 11 (1), Μπολώτας, Κουλικούρδης 7 (1)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση της Rakuzan στο φινάλε, αλλά και η εικόνα των Nerds στο τρίτο δεκάλεπτο!