08/05/2023
Net Reapers 13 8 12 11 - 44 -
Patras Orlando Tragic 16 12 16 9 - 51 -

Φουλ για πρωτιά οι Orlando Tragic

Δεν σταματούν πουθενά οι Orlando Tragic, οι οποίοι έχουν βαλθεί να τους...τρελάνουν όλους στη Master League και να...κλέψουν την πρωτιά από τα μεγάλα φαβορί της λίγκας. Νέο τους...θύμα ήταν οι ιδιαίτερα μαχητικοί Net Reapers (44-51), οι οποίοι παρά το γεγονός πως εμφανίστηκαν με πολλές ελλείψεις, λίγο έλειψε να κάνουν τη ζημιά, ωστόσο τελικά έμειναν στην προσπάθεια.

Το παιχνίδι είχε χαρακτήρα ντέρμπι από το ξεκίνημα, με τον Δημόπουλο να κάνει τη διαφορά στα πρώτα λεπτά για τους Orlando Tragic. Mε τον ποιοτικό τους γκαρντ να ηγείται στο σκοράρισμα, οι πρωτοπόροι κατάφεραν να κρατήσουν μια μικρή διαφορά στο φινάλε της Α' περιόδου (13-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Orlando Tragic, με εφαλτήριο την πολύ καλή τους άμυνα συνέχισαν να έχουν τα ηνία στο σκορ, παρά το γεγονός πως δεν μπορούσαν να ξεφύγουν και να καθαρίσουν το παιχνίδι από νωρίς. Ο Κανατάς κέρδισε πολλές μάχες μέσα στη ρακέτα και έγινε σημαντικός παράγοντας στην εξίσωση και το Β' δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 21-28.

Στην επανάληψη, ο «εξαφανισμένος» μέχρι εκείνη τη στιγμή, Ραφαήλ Μίχος, πήρε τη σκυτάλη για τους Net Reapers και με δικά του μεγάλα σουτ προσπάθησε να τους επαναφέρει σε τροχιά διεκδίκησης της νίκης. Ήταν όμως απελπιστικά μόνος, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα, το Γ' δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με σκορ 33-44.

Στην τελευταία περίοδο, οι Net Reapers έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια για να διεκδικήσουν κάτι καλό από το παιχνίδι, ωστόσο οι Orlando Tragic διαχειρίστηκαν εξαιρετικά το προβάδισμά τους, δεν κινδύνεψαν ιδιαίτερα και τελικά έφτασαν σε μια πολύ σημαντική νίκη (44-51), που τους κρατάει στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντώνης Δημόπουλος, με 12 πόντους, 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Net Reapers: Βελγάκης 5, Μίχος 14, Σεργιάννης 4, Στιβακτάκης 2, Μ. Τζανής 15, Χρ. Τζανής 4

Orlando Tragic: Γοργίας 2, Δημόπουλος 12,  Ζανιάς 5, Κανατάς 11, Καπώνης 2, Α. Κυριαζής 2, Δ. Κυριαζής 3, Μιχαλόπουλος, Παπαγεωργίου 5, Πατρινός, Σιαμπλής 2, Χανδρινός 7