12/02/2023
Gangsters 20 12 15 15 - 62 -
Black Mamba 9 15 9 23 - 56 -

«Φουλ» για πρωτιά οι Gangsters!

Ντέρμπι κορυφής είχαμε το βράδυ της Κυριακής 12 Φεβρουαρίου με τους Gangsters να αντιμετωπίζουν το Black Mamba, σε ένα ματς που είχε ένταση και μπόλικο πάθος. Οι Gangsters ήταν εκείνοι που «χαμογέλασαν» στο φινάλε, καθώς επικράτησαν 62-56, καλύπτοντας και την διαφορά του πρώτου γύρου. Έτσι οι Gangsters συνεχίζουν πρωτοπόροι το πρωτάθλημα έχοντας ρεκόρ 12-2, ενώ στη δεύτερη θέση παραμένει το Black Mamba με 10 νίκες και 3 ήττες.

Με αρκετή ενέργεια και ευστοχία ξεκίνησαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι που βρέθηκαν να προηγούνται με 11-3. Το Black Mamba δυσκολεύτηκε αρκετά να βρει διαδρόμους στην αντίπαλη άμυνα, ενώ Λάιος και Μαρκόπουλος ήταν αρκετά δραστήριοι και έφεραν το σκορ στο 20-6. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 20-9 με τις βολές των Μουσούλη και Μονέου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Μπασδάνη παρουσίασε ένα καλύτερο πρόσωπο, με τον Ρεπάνη να φέρνει το Black Mamba σε απόσταση «αναπνοής» με το σκορ στο 21-20. Μαρκόπουλος και Ντάτσης διατήρησαν το προβάδισμα για τους Gangsters που ξέφυγαν στο 26-20, ενώ οι γηπεδούχοι πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 32-24.

Ο Χατζηευστρατίου με τρίποντη εκτέλεση, στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 35-24. Οι Gangsters διατηρούσαν σταθερά σε διψήφιο αριθμό την διαφορά τους από τον αντίπαλο και μάλιστα στα μέσα του δεκαλέπτου έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 47-30. Δέδες και Ρεπάνης έδωσαν μία μικρή «ανάσα» στην ομάδα τους, κάνοντας το 47-33 που έμεινε μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το Black Mamba μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο αποφασισμένο να κάνει μία τελευταία προσπάθεια για να διεκδικήσει ότι μπορεί από το συγκεκριμένο ματς. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς, βελτιώθηκαν επιθετικά και στα μέσα του δεκαλέπτου έφεραν το σκορ στο 56-52. Οι Gangsters βλέποντας τους αντιπάλους να πλησιάζουν σε ένα καθοριστικό σημείο του ματς, έδειξαν χαρακτήρα και με τους Μαρκόπουλο-Ντάτση να δίνουν λύση επιθετικά, βρέθηκαν στο +7 (61-54). Το Black Mamba δεν είχε χρόνο μπροστά του για να κυνηγήσει μία ανατροπή και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 62-56, που ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Μαρκόπουλος με 13 πόντους, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ συνολικά στο ματς. Από τους ηττημένους κατάφερε να ξεχωρίσει ο Βασίλειος Δέδες με 13 πόντους, 1 ασίστ και 9 ριμπάουντ.

Οι Gangsters είχαν 14/50 δίποντα, 8/13 τρίποντα, 10/17 βολές, 39 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Επίσης έκαναν 10 κλεψίματα και 21 λάθη. Το Black Mamba μέτρησε 16/39 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 15/27 βολές, 39 ριμπάουντ, αλλά και 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 21 λάθη και 1 μπλοκ.

Gangsters (Βρύλλης): Αλεξανδρής 2(3ρ.), Αφουξενίδης 6(6ρ.), Βασιλείου 6(1ρ.), Λάιος 10(5ρ.), Μακρής 4, Μαρκόπουλος 13(3ρ.), Νιώτης, Ντάτσης 7(10ρ.), Σαΐτης 6(1ρ.), Χατζηευστρατίου 8(10ρ.)

Black Mamba (Μπασδάνης): Chemntan 4(8ρ.), Δέδες 13(9ρ.), Θεοδοσίου, Μαρίτσας, Μονέος 7(2ρ.), Μουσούλης 9(7ρ.), Μπολοτάκης 9(6ρ.), Ρεπάνης 11(6ρ.), Φώτογλου 3

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.