18/02/2023
New York Fix 6 20 16 19 - 61 -
Valhalla Phantoms 1 17 19 15 - 52 -

Φουλ για τετράδα οι New York Fix!

Την 10η νίκη τους πέτυχαν το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό του Σπάρτακου, οι New York Fix , καθώς σε ένα αρκετά ανταγωνιστικό παιχνίδι απέναντι στην πεντάδα των Valhalla Phantoms, με καταιγισμό από τρίποντα στην τέταρτη περίοδο, κατάφεραν να ξεφύγουν και να επικρατήσουν τελικά με 61 – 52.

Τα καλάθια δεν είχαν στενέψει, αλλά οι ομάδες ήταν απελπιστικά άστοχες στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Fix να πετυχαίνουν 6 πόντους με Καρακούση(4) και Χατζή και την Valhalla μόλις ένα πόντο από βολή του Μπουρίτη, για το 6-1.

Άκρως αντίθετη η εικόνα του δεύτερου δεκαλέπτου , με τις δύο ομάδες να βρίσκουν από την αρχή ρυθμό στην επίθεση και το σκορ ημιχρόνου να είναι 26 – 18 υπέρ των New York Fix. Ο Χατζής ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην επίθεση των γηπεδούχων με 10 πόντους, ενώ τους φιλοξενούμενους κρατούσε κοντά ο απίθανος Μπουρίτης με 10 πόντους και το ένα καλάθι καλύτερο από το άλλο και ο Κρινής που τον ακολούθησε με 5 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο,οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να διαχειριστούν την υπέρ τους διαφορά με Ψαριανό – Πλατανίτη να βάζουν από 4 πόντους και Χατζή – Παύλου από ένα τρίποντο, με τους φιλοξενούμενους που στάθηκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, να μειώνουν στους 5(42-37), με πρώτα βιολιά ξανά τους Μπουρίτη και Κρινή που πέτυχαν από 6 πόντους έκαστος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι New York πήραν φωτιά από την περιφέρεια, πέτυχαν πέντε συνεχόμενα τρίποντα με (Κουτούζο 3,Χατζή 2) και καθάρισαν ουσιαστικά την υπόθεση νίκη(61-45). Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να βάλουν τρία συνεχόμενα καλάθια με Παντελεάκη, Κρινή, Κολέγκα για τον τελικό 61 – 52.

Betsson Mvp αναδείχθηκε ο Ευάγγελος Κουτούζος με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Μπουρίτης με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Fix είχαν 15 / 40 τρίποντα, 9 / 39 τρίποντα, 4 / 11 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ , έκλεψαν 16 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Οι Phantoms είχαν 17 / 43 δίποντα, 3 / 11 τρίποντα, 9 / 19 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 22 λάθη.

New York Fix (Καλπακίδης): Καλπακίδης 3, Καρακούσης 4(9ρ.), Κουτούζος 14, Κούρος, Παναγόπουλος, Παύλου 5, Πλατανίτης 8, Χαμπεσής , Χατζής 21, Ψαριανός 6(9ρ.)

Valhalla Phantoms(Γεωργακάς): Γεωργακάς 6, Κολέγκας 5(11ρ.), Κρινής 17, Μπουρίτης 17(11ρ.), Παντελεάκης 7(13ρ.).