21/03/2023
Gerakas Hawks 11 9 13 26 - 59 -
Alpinists BC 16 18 24 13 - 71 -

Φουλάρουν για την δεύτερη θέση οι Αλπινιστές!

Το βράδυ της Τρίτης στο Basketaki Arena οι Alpinists έφτασαν τις 5 διαδοχικές και 14 συνολικά νίκες στον 1ο όμιλο της Evolution League, επικρατώντας των Gerakas Hawks με 59-71. Η ομάδα των Μαγκανιάρη και Καράβη φουλάρει για την κατάληψη της προνομιούχου δεύτερης θέσης του ομίλου, έχοντας ακόμη τρία παιχνίδια μπροστά της στη Regular Season. Η ομάδα του Στάθη Πικάση, μπορεί να έβγαλε σπουδαία αντίδραση στο 4ο δεκάλεπτο, όμως υποχώρησε 6-13 και φαίνεται ότι πολύ δύσκολα πλέον θα αποφύγει την κάθοδο στην Development League. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Σε ένα σχετικά ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο οι Αλπινιστές ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, με τον Καράβη (11π.) να σκοράρει όσους πόντους δέχθηκε η ομάδα του συνολικά σε αυτό το διάστημα. Στην αντίπερα όχθη, τα Γεράκια είχαν τρόπο απάντησης με τους Πικάση (4π.), Σανδάλη (3π.) και Βουλουμάνο (3π.) να τραβούν το κουπί της επίθεσης στα πρώτα λεπτά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-16.

Στη συνέχεια του πρώτου μέρους οι Αλπινιστές ανέβασαν την ένταση στην άμυνά τους, αναγκάζοντας σε πολλά λάθη τους αντιπάλους τους, βρίσκοντας αρκετές λύσεις στο ανοιχτό γήπεδο και ελέγχοντας πλήρως το ματς. Μαγκανιάρης (6π.), Βακρινός (5π.), Λυμπερόπουλος (3π.) και Ποντίκας (3π.) ήταν οι διακριθέντες για τους μετέπειτα νικητές, ενώ από πλευράς γηπεδούχων μονάχα οι Λιγνός (4π.) και Τοπούζογλου (3π.) βρήκαν τρόπο σύνδεσης με το αντίπαλο καλάθι. Σκορ ημιχρόνου, 20-34.

Μετά την ανάπαυλα οι Αλπινιστές εμφανίστηκαν ξανά με το μαχαίρι στα δόντια. Διανύοντας το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστές τους Μαγκανιάρη (8π.), Ποντίκα (6π.) και Λιοφάγο (4π.) οι φιλοξενούμενοι ήλεγξαν απόλυτα την κατάσταση, απλοποιώντας σημαντικά την υπόθεση νίκη. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Hawks που είδαν τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 25, παρά την προσπάθεια των Γραβάνη (5π.), Λιγνού (4π.) και Τοπούζογλου (4π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 33-58.

Ενώ όλα έδειχναν ότι το τέταρτο δεκάλεπτο θα λάβει διαδικαστικό χαρακτήρα, τα Γεράκια μεταμορφώθηκαν σε άμυνα και επίθεση. Σκοράροντας σε ένα δεκάλεπτο 6 πόντους περισσότερους από όσους σκόραραν σε όλο το πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μείωσαν σημαντικά τη διαφορά με πρωταγωνιστές τους Παλλαντζά (7π.), Πικάση (6π.), Τοπούζογλου (6π.), Γραβάνη (6π.) και Λιγνό (4π.). Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, δεν αγχώθηκαν ιδιαίτερα. Σκοράροντας με τους Καράβη (8π.) και Παπαντωνίου (4π.) οι Αλπινιστές ξανά έβαλαν τα πράγματα στη θέση τους και επικράτησαν με 59-71.

Στο τέλος του αγώνα, οι Gerakas Hawks είχαν 14/34 δίποντα, 7/23 τρίποντα και 10/25 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 31 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Alpinists είχαν 23/51 δίποντα, 6/26 τρίποντα και 7/13 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 22 φορές, ενώ είχαν 23 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάγκος Καράβης με 19 πόντους, έχοντας 7/12 δίποντα, 1/7 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 5 λάθη και 1 μπλοκ σε 29 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Λιγνός με 12 πόντους, έχοντας 5/9 δίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Gerakas Hawks (Πικάσης) : Βουλουμάνος 3, Γραβάνης 9 (1), Δασκαλάκης, Κουτρούλης, Λιγνός 12, Παλλαντζάς 7 (1), Πικάσης 11, Σανδάλης 4 (1), Τζελέπης, Τοπούζογλου 13 (4).

Alpinists (Μαγκανιάρης) : Βακρινός 7 (1), Καββαδίας, Καράβης 19 (1), Λιοφάγος 4, Λυμπερόπουλος 6 (1), Μαγκανιάρης 16, Παπαντωνίου 4, Ποντίκας 9 (3), Συκάρης 6.

Τι μας άρεσε : Η αντίδραση των Hawks, αλλά και ο πλουραλισμός των Αλπινιστών.