27/05/2023
Run & Gun B.C 9 21 7 30 - 67 -
Beeranhas 19 18 16 10 - 63 -

Φοβερή ανατροπή οι Run and Gun!

Το απόγευμα του Σαββάτου 27 Μαΐου στο Basketaki Arena, οι Run and Gun πραγματοποιώντας εξαιρετική τέταρτη περίοδο με καταιγισμό τριπόντων και 30 πόντους συνολικά, επέστρεψαν από το - 16 και επικράτησαν 67 – 63 απέναντι στην ηρωική πεντάδα των Beeranhas.

Τα Beeranhas παρότι κατέβηκαν με πάρα πολλές απουσίες, είχαν τον έλεγχο σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο και με το δίδυμο Τζανάκη(10) και Χαϊδάκη(6) να είναι σε εξαιρετική κατάσταση, είχε προβάδισμα 9-19.Για τους άστοχους Run and Gun Από ένα τρίποντο πέτυχαν οι Μουσαϊλίδης και Στέφος.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν χορταστικό από σκορ και θέαμα, με τα Beeranhas να διατηρούν το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με 30 – 37. Ο Τρίμμλης ήταν ο πρωταγωνιστής στην επίθεση των γηπεδούχων με 10 πόντους, με τον Μπέλο να κερδίζει μάχες κάτω από τα καλάθια σκοράροντας 4, ενώ για τα Beeranhas Τζανάκης και Χαϊδάκης συνέχισαν να τραβούν το κουπί με 8 + 7 πόντους αντίστοιχα, με τον Βαλσαμίδη να προσφέρει πολύτιμες βοήθειες με 4.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι με τον Τζανάκη να κάνει πράγματα και θαύματα με 10 πόντους και τον Βρακά να είναι κυρίαρχος μέσα στη ρακέτα με 4 πόντους και αλλεπάλληλα ριμπάουντ, έστειλαν τη διαφορά στο + 16. Στην αντίπερα όχθη , οι Run and Gun δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να βρουν ρυθμό, με Τρίμμη, Γεωργακίου και Μπέλλο να δίνουν τις λιγοστές λύσεις.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έκαναν συγκλονιστική προσπάθεια, βρήκαν ψυχολογία από την ευστοχία τους από τα 6.75 και κατάφεραν εντέλει να φτάσουν στη μεγάλη ανατροπή. Ο Τρίμμης ήταν ασταμάτητος με τρία τρίποντα και 16 πόντους συνολικά, με τον Στέφο να ακολουθεί με 8 πόντους και τους Νίκα(4)-Μιχαηλίδη(3) να βάζουν κι αυτοί το λιθαράκι τους για τη μεγάλη ανατροπή της ομάδας τους. Για τα Beeranhas που ξέμειναν στο τέλος από δυνάμεις, Τζανάκης(5), Χαϊδάκης και Βρακάς πάλευαν αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Τρίμμης με 30 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Τζανάκης με 32 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Οι Run and Gun είχαν 14 / 48 δίποντα, 10 / 28 τρίποντα, 9 / 18 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Τα Beeranhas είχαν 24 / 57 δίποντα, 0 / 7 τρίποντα, 15 / 26 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοιράσανε 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Run & Gun(Θεοχαρίδης):Βελεντζέλος, Γεωργακίου 3(8ρ.), Θεοχαρίδης, Καστρινός 3, Μουσαιλίδης 6 , Μπέλλος 8(9ρ.), Νίκας 4, Στέφος 13(8ρ.), Τρίμμης 30(7ρ.), Χασαπλαδάκης.

Beeranhas (Χαϊδάκης): Βαλσαμίδης 4, Βρακάς 8(10ρ.), Μιχαηλίδης 2(11ρ.), Τζανάκης 32(9ρ.), Χαϊδάκης 17(12ρ.).

Τι μας άρεσε: Οι συνεργασίες Χαϊδάκη – Τζανάκη και η μεγάλη ανατροπή των νικητών .