07/05/2023
Bulldogs 14 12 30 27 - 83 -
Retro Pacers 9 16 11 9 - 45 -

Φόβος και τρόμος τα Bulldogs!

Κυριακή απόγευμα στο Basketaki Arena, τα ενισχυμένα Bulldogs, έκαναν καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, δεν συνάντησαν καμιά αντίσταση από τους Retro Pacers και με εξαιρετικό στην μεγαλύτερη διάρκεια μπάσκετ, έφτασαν εύκολα στο ευρύ 83 – 45.

Τα Bulldogs ήταν εμφανώς καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο, έλεγξαν τον ρυθμό και με οδηγούς στην επίθεση τους Anthony με 5, Απέργη με 4 και Κ.Λούβαρη με τρίποντο, κρατούσαν το υπέρ του 14 – 9. Για τους άστοχους σε γενικές γραμμές Retro Pacers, ξεχώρισαν Κουτσουρής και Χριστοδούλου που πέτυχαν από 3 πόντους έκαστος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρη τον Μπουρμπόν με δύο τρίποντα, το Χριστοδουλόπουλο με 4 πόντους και τον Ιωαννίδη με ένα τρίποντο, ισορρόπησαν το παιχνίδι και κατάφεραν να προσπεράσουν προς στιγμήν, όμως τα Bulldogs με κορυφαίο τον Απέργη με κερδισμένες μάχες μέσα στην ρακέτα και 7 πόντους και τον Κ. Λούβαρη να ακολουθεί από κοντά με 4, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 26 – 25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, τα Bulldogs ήταν καταιγιστικά, εκμεταλεύτηκαν όλες τις αμυντικές αδυναμίες των Retro, πέτυχαν περισσότερους πόντους από όσους πέτυχαν σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο και έστειλαν την διαφορά στο + 20. Λούβαρης με 10 και Γεωργόπουλος με 7 πόντους αντίστοιχα, ήταν οι ηγέτες για την μεγάλη διαφορά που πήραν οι γηπεδούχοι, ενώ για τους φιλοξενούμενους που έχασαν τα αυγά και τα πασχάλια, διασώθηκε μόνο ο Κουτσουρής με 6 πόντους.

Ίδια εικόνα είχαμε και στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Βασιλειάδη να παλεύει αποκλειστικά μόνος στην επίθεση των φιλοξενούμενων σκοράροντας 7 πόντους, με αποτέλεσμα οι Οράνιε, χωρίς να ξεκολλήσουν στιγμή το πόδι από το γκάζι και βγάζοντας αρκετούς πρωταγωνιστές στην επίθεση(Λαζανάκης 7,Απέργης 5, Κατωγιαννάκης 4,Λούβαρης 3), να φτάσουν πολύ άνετα στο ευρύ 83-45!

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κομνηνός Λούβαρής 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Κουτσουρής με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα Bulldogs είχαν 26/56 δίποντα , 8/26 τρίποντα, 7/13 βολές, κατέβασαν 54 ριμπάουντ , μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Οι Retro είχαν 11/28 δίποντα, 4/30 τρίποντα, 11/25 βολές, κατέβασαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπαλάκι και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Bulldogs(Διαμάντης): Anthony 10, Απέργης 18, Γεωργόπουλος 7, Διαμάντης 3, Κατωγιαννάκης 9, Κορκίδης 2, Λαζανάκης 8(11ρ.), Α. Λούβαρής 7(7ρ.), Κ. Λούβαρής 19(9ρ.).

Retro Pacers(Χριστοδουλόπουλος): Hu Hon 1, Βασιλειάδης 11, Ιωαννίδης 5(11ρ.), Κουτσουρής 13, Μπουρμπόν 6, Πουλαδάκης, Χριστοδουλόπουλος 4, Χριστοδούλου 5.

Τι μας άρεσε: Το φοβερό και τρομερό το δεύτερο ημίχρονο που έκαναν οι νικητές, με το ρόστερ τους να έχει ενισχυθεί ακόμα περισσότερο.