Μία + Μία 12 11 7 10 - 40 -
Optimus Priamus 21 10 18 18 - 67 -

Συνεχίζουν με φόρα ο Optimus Priamus!

Άνετη πρόκριση στους 16 της Development League για τον Optimus Priamus, που ξεπέρασε και το εμπόδιο της Μία+Μία.

Χαμηλό σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να βρουν ρυθμό στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 9-7, για να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι με σερί 9-0 και να προσπεράσουν 9-16. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 12-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μία+Μία μπήκε πιο δυνατά και με τρίποντο του Ντελαλή πλησίασε στον πόντο (23-24). Ο Optimus Priamus απάντησε με σερί 7-0 και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με σκορ 23-31.

Στην επανάληψη η ομάδα του Αντωνουσάκη συνέχισε όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο και μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει την πρόκριση. Με τους Καλτσάκα, Βασιλειάδη, Παπαδάκο πρωταγωνιστές στην επίθεση συνέχισε να αυξάνει την διαφορά και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +19 (30-49).

Στην τελευταία περίοδο η Μία+Μία δεν κατάφερε να επιστρέψει στο ματς και έτσι ο Optimus Priamus πήρε μια εύκολη όπως αποδείχθηκε πρόκριση στους 16 της διοργάνωσης.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχαήλ Βασιλειάδης με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νικόλαος Ντελαλής με 12 πόντους.

Μία+Μία (Μοναστηριώτης): Θεοφίλης 6, Φιλιππίδης 2, Μοναστηριώτης 3, Κολυπέρας 3, Αλβέρτος 2, Σπανίδης, Τζοτζόκος 3, Λαγός 1, Ντελαλής 12, Μαυράκης 4, Μπάτσιος 4.

Optimus Priamus (Αντωνουσάκης): Παπαδάκος 16, Κυριάκου 3, Φουντουλάκης 3, Καλτσάκας 13, Βασιλειάδης 20, Λοΐζος 9, Χατούνογλου 3.