Σκακιστές 19 9 18 14 - 60 -
Beer Team 14 11 14 8 - 47 -

"Φρέναραν" την Beer Team με... κίνηση ματ!

Τέλος στο νικηφόρο σερί της Beer Team έβαλαν οι Σκακιστές, καθώς ήταν οι μεγάλοι θριαμβευτές στο... ντέρμπι της αγωνιστικής.

Με καλάθια του Μαρφαντά από μακρινή και μέση απόσταση και δίποντα των Παπαδόπουλου και Θεοδοσόπουλου, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 5-9. Οι Σκακιστές ύστερα από το μέτριο ξεκίνημά τους, ισορρόπησαν αρχικά την κατάσταση με τον Γκουρβέλο και έκλεισαν προηγούμενοι το δεκάλεπτο χάρη στους Μιχαηλίδη και Αθανασίου (19-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδωσαν ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα και είδαμε καλάθια με το... σταγονόμετρο. Οι γηπεδούχοι πάντως, έβαλαν τα καλάθια που έπρεπε με τον Μιχαηλίδη και διαμόρφωναν το υπέρ τους 28-25 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου. Η Beer Team μάζεψε το ματς στα τελευταία λεπτά με τους Μ. Μαυράκη και Μεταξά και παρέμεινε ζωντανή στην διεκδίκηση της νίκης.

Με την ενεργοποίηση του Ανδρόνικου και την σταθερά καλή παρουσία του Παπαδόπουλου, η Beer Team έδειχνε να "πατάει" καλύτερα στο παρκέ στην επανάληψη (36-39). Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση στα τελευταία λεπτά με τους Κανδηράκη και Σταυρόπουλο, έτρεξαν ένα σερί 10-0, προηγήθηκαν με 46-39 και έβαλαν "φωτιά" στην αναμέτρηση.

Με την ψυχολογία στα ύψη και τους Γκουρβέλο, Μιχαηλίδη και Καραλή σε εξαιρετική κατάσταση, οι Σκακιστές πάτησαν γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο και... δεν κοίταξαν πίσω ξανά. Μ' ένα επιμέρους σκορ 14-8, η ομάδα του Μπουργαζά έφτασε πιο εύκολα απ' ότι θα περίμενε και η ίδια στη νίκη, έβαλε στοπ στο νικηφόρο σερί των αντιπάλων και έκανε ακόμη ένα βήμα για την είσοδο στην τετράδα. Οι φιλοξενούμενοι στο κρισιμότερο σημείο της αναμέτρησης, "κόλλησαν" στην επίθεση, εμφάνισαν αρκετές ανισορροπίες στην άμυνα και γνώρισαν ύστερα από 7 αγωνιστικές την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μιχαηλίδης με double double και 20 πόντους (8/17 δίποντα, 4/7 βολές, 13 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/43 δίποντα, 5/21 τρίποντα και 9/17 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/38 δίποντα, 4/27 τρίποντα και 7/18 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ.

Σκακιστές (Αντωνάκης): Αθανασίου 6 (1), Γκουρβέλος 13 (2), Κανδηράκης 7 (2), Καραλής 8, Μεγαγιάννης 2, Μιχαηλίδης 20, Μπουργαζάς, Σταυρόπουλος 2, Χριστοδουλόπουλος 2

Beer Team (Μ. Μαυράκης): Ανδρόνικος 8 (1), Θεοδοσόπουλος 16 (1), Μαρφαντάς 5 (1), Α. Μαυράκης 3, Μ. Μαυράκης 5 (1), Μαχαλιάς, Μεταξάς 4, Παπαδόπουλος 6, Τζατζαράκης

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος που προσέγγισαν το παιχνίδι οι Σκακιστές όταν είδαν την Beer Team να παίρνει προβάδισμα.