11/04/2022
Frigo Driver 16 7 19 18 - 60 -
Galacticos 11 7 17 17 - 52 -

Frigo Winners!

Εφτά έκαναν τις νίκες τους στην Development 2 League οι Frigo Driver, αφού επικράτησαν με 60-52 των Galacticos σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του Κάρβουνου.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα των Frigo Driver, αφού με τρίποντα του Μιχαλακάκου και δίποντα του Μαγουλά προηγήθηκαν γρήγορα γρήγορα με 10-0. Οι φιλοξενούμενου ύστερα από 5 λεπτά αστοχίας κατάφεραν να βρουν λύσεις στην επίθεση με τους Αναούνη και Καλοπήτα, μειώνοντας σε 16-11 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι «μπλε» συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα, με τον Καλαϊτζάκη να έρχεται από τον πάγκο και να κάνει την διαφορά. Οι «μαύροι» με την πάροδο του χρόνου κατάφεραν να… «ροκανίσουν» την διαφορά χάρη στα τρίποντα του Κούπα και το δίποντο του Ρούσσου, με το δεύτερο δεκάλεπτο να λήγει κατά τους με 23-18.

Οι Galacticos στην επανάληψη με τρίποντες «βόμβες» των Αναούνη και Κούπα προσπάθησαν να βάλουν «φωτιά» στο ματς, όμως οι γηπεδούχοι είχαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν. Έτσι, με μπροστάρη τον Μιχαλακάκο και άξιους συμπαραστάτες τους Μαγουλά και Μαθιό, οι «μπλε» προηγήθηκαν στο τέλος του δεκαλέπτου με 42-35 και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι μ’ ένα ξέσπασμα κατάφεραν να εκτοξεύσουν την διαφορά στο +16 (54-38) και να «καθαρίσουν» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Παρά τα νέα τρίποντα του Κούπα, οι Galacticos δε μπόρεσαν να διεκδικήσουν τη νίκη, με τον φωτεινό πίνακα στο κλειστό του Κάρβουνου να γράφει 60-52 στο τέλος του παιχνιδιού.