06/02/2022
Most Wanted 25 12 29 21 - 87 -
Puronto Raptors 7 12 5 11 - 35 -

Φρόντισαν από νωρίς οι Most Wanted!

Το δέκατο ροζ φύλλο αγώνα πήραν χθες στον Κολωνό οι Most Wanted, καθώς στα πλαίσια της εντέκατης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της D2-League κέρδισαν εύκολα τους Puronto Raptors με 87-35.

Από πολύ νωρίς οι Most Wanted έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 18 πόντων, καθώς με 8 πόντους του Καραμασιώτη,  7 του Μιτζέλου και 4 του Ελευθεράκη, προηγήθηκαν με 25-7. Ο Μαστραγγελόπουλος και ο Δαλιακόπουλος με εύστοχες προσπάθειες από την περιφέρεια έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου με 4 πόντους του Νίκου Νικολάου και άλλους τόσους του Ηλία Νικολάου, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το +18, 37-19. Ο Μαστραγγελόπουλος συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των Puronto Raptors και στο δεύτερο δεκάλεπτο, σκοράροντας ακόμη 5 πόντους, ενώ από 3 πρόσθεσαν οι Δαλιακόπουλος και Μένεγος.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Most Wanted, αφού με 10 πόντους του Ηλία Νικολάου, 7 του Νίκου Νικολάου, 5 του Καραμασιώτη και τρίποντο του Μιτζέλου, ξέφυγαν στους 42 πόντους, 66-24. Λίγα πράγματα από τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο, με τον Δαλιακόπουλο να ευστοχεί από την περιφέρεια και τον Κατή από την γραμμή της φιλανθρωπίας. Σκορ τρίτης περιόδου 66-24!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και έτσι η παρέα του Καραμασιώτη έφτασε εύκολα στη νίκη με 87-35, έπειτα από 4 πόντους του Παπακωνσταντίνου, 3 του Νίκου Νικολάου και δύο τρίποντα του Λαγωνικάκου. Για τους Puronto Raptors στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μένεγος (6π), Βασιλακόπουλος (3π) και Τρουλάκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/10 βολές, 30/54 δίποντα και 7/24 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 25 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/18 βολές, 7/36 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 23 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Κορυφαίος των Most Wanted ο Παπακωνσταντίνου με 6 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Puronto Raptors ο Δαλιακόπουλος με 9 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 1/6 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 8 λάθη.

Most Wanted (Καραμασιώτης): Ελευθεράκης 6, Νικολάου Ν. 14 (1), Παπακωνσταντίνου 6, Καραμασιώτης 13 (2), Μπλιθικιώτης 6, Λαγωνικάκος 6 (2), Μήτσης 4, Πίκουλης 6, Μιτζέλος 10 (1), Νικολάου Η. 16 (1)

Puronto Raptors (Κατής): Κουλούρης 1, Γεωργάτης, Ροδίτης, Δαλιακόπουλος 9 (2), Βασιλακόπουλος 3, Μένεγος 9 (1), Μαστραγγελόπουλος 8 (2), Σολωμός, Κατής 3, Τρουλάκης 2

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο παιχνίδι των Most Wanted!