02/12/2022
Athens Crips 19 20 12 20 - 71 -
Elitήριοι by pinguin.gr 12 14 12 26 - 64 -

Φτιάχνουν μέταλλο οι Crips!

Βράδυ Παρασκευής και φοβερό παιχνίδι ανάμεσα σε Crips και Elitήριους στο Athens Sports Hall, με την παρέα του Αργυρούλη να επικρατεί με 71-64 για την Master κατηγορία.

Ρυθμό... Nba είχε η αναμέτρηση στο πρώτο της πεντάλεπτο, με τους Αργυρούλη και Ζελμάνοβιτς να τρέχουν το γήπεδο. Τα αδέρφια Λάντζα κυριάρχησαν στους... αιθέρες για το 19-12 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, ύστερα από τρίποντο κοντά στη λήξη του Αργυρούλη.

Ο Κωνσταντινάκος προσπάθησε με σκορ και .. φωνές να ξυπνήσει τους Elitήριους αλλά ο Αργυρούλης με τον Παπαδόπουλο και τον Κυρανάκη πήραν το... όπλο τους και ανέβασαν τη διαφορά ακόμα και στους 16 (33-17), με τον Ζελμάνοβιτς να συνεχίζει με... μπούκες να εφορμά προς τον καλάθι, χωρίς όμως να καταφέρνει κάτι παραπάνω από το 39-26 με το οποίο η παρέα του μπήκε πίσω στο ημίχρονο.

Η ευστοχία των φιλοξενούμενων έφερε τη μείωση του σκορ, με τον Μαργωμένο να βρίσκει στόχο και το παιχνίδι να αποκτά ένταση και δυνατές μονομαχίες στο... όριο. Οι Crips έδωσαν την ευκαιρία στην παρέα του Νίκωνα να μειώσει, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 51-38.

Μέχρι τέλους οι Elitήριοι προσπάθησαν με γρήγορο τέμπο και επιθέσεις κάτω από 10 δευτερόλεπτα να... τουμπάρουν το παιχνίδι, μείωσαν, αλλά μέχρις εκεί, καθώς οι Crips με υπομονή και άψογη διαχείριση έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 71-64.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Λάντζας με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 5 λάθη. Από Elitήριους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Ζελμάνοβιτς με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 18/47 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 11/20 βολές, 49 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 18 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/52 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 6/15 βολές, 34 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 9 κλεψίματα και 15 λάθη.

Athens Crips (Αργυρούλης): Αργυρούλης 22 (11 ριμπ.), Κυρανάκης 6, Λάντζας Π. 17, Λάντζας Β. 8, Λόντος, Παπαδόπουλος 7, Σμυρλής 11.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Αγιούμπ 2, Ζελμάνοβιτς 23, Καρδάσης 4, Κωνσταντινάκος 9 (14 ριμπ.), Λαμπρόπουλος 8, Μαργωμένος 9, Μπαμπλέκος 4, Μωυσής 5.

Τί μας άρεσε : Δυνατό παιχνίδι, καθαρό και πολύ μπασκετικό!