89
Stefanina Timberwolves 16 25 15 25 - 81 -
86ers 20 20 21 28 - 89 -

Φουλ για την νίκη οι 86ers!

Και οι δύο ομάδα μπήκαν αρκετά δυναμικά στο παιχνίδι καθώς οι 86ers όχι μόνο κατάφεραν να πετύχουν 20 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά μπόρεσαν να δημιουργήσουν και μια διαφορά 4 πόντων με τα καλάθια του Σπυρόπουλου. Οι Stefanina οι οποίοι μπήκαν και αυτοί άκρως ανταγωνιστικά στο παιχνίδι μπόρεσαν να βάλουν δύσκολα στους 86ers και να μέινουν κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η σειρά των Stefanina να πετύχουν τα μεγάλα καλάθια και μειώσουν την διαφορά , χάρης όμως τις ομαδικές προσπάθειες και τις ενέργειες του Simovic μπόρεσαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με την ελάχιστη. Οι 86ers συνέχισαν την καλή τους πορεία αλλά κάποια άστοχα σουτ είχαν ως αποτέλεσμα να χάσουν την διαφορά και να βρεθούν πίσω στο σκορ.

Το πάρτι όμως των Stefanina σύντομα έλαβε τέλος καθώς οι 86ers δείχνοντας για ακόμα μια φορά την τάση τους να παίξουν ένα γρήγορο παιχνίδι κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και με τους Μουτσέλη και Συμεωνίδη πλέον να βοηθούν ενεργά στην επίθεση ξανά έφεραν το ματς τούμπα και μπόρεσαν να μπουν ξανά σε θέση οδηγού. Οι Stefanina δεν το έβαλαν κάτω και τα τρίποντα του Καλλιώρα ήταν αυτά που έδωσαν μια διαφορετική πνοή στην ομάδα και την κράτησαν μέσα στην υπόθεση νίκη.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν γεμάτο ανατροπές καθώς οι Stefanina πάλευαν σε κάθε φάση να πετύχουν το μέγιστο με την διαφορά πλέον να είναι σχεδόν μηδενική , όμως οι 86ers αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι έτσι πετυχαίνοντας 28 πόντους στο δεκάλεπτο μπόρεσαν να φύγουν με αυτή την πολύ σημαντική νίκη με τελικό σκορ 81-89.

MVP του αγώνα ήταν ο Θανάσης Σπυρόπουλος έκανε ένα απίστευτο double double με 33 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Ενω για τους Stefanina αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα είναι ο Νίκος Καλλιώρας ο οποίος πέτυχε 31 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ.

Stefanina Timberwolves: Simovic 25 (3) , Αλεπάκης , Καλλιώρας 31 (5) , Μπουτκόβαλης 9 (1) , Σταλέντσης 1 , Σμυρνιός , Χουρδάκης 9 (1) , Κυπραίος , Βαχτσεβάνος 6

86ers: Γερολυμάτος 6 , Σπυρόπουλος 33 (8) , Συμεωνίδης 8 (2) , Μουτσέλης 24 (1) , Κουρουκλίδης 4 , Καραγιάννης 5 , Κουτζιάμπασης 5 , Φραγγής 4

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός και τα απίστευτα καλάθια των 86ers.