16/09/2024
SKG Bugs 18 9 14 14 - 58 -
Hoston Celtics 13 16 9 6 - 44 -

Φώλιασαν την πρώτη νίκη

Νίκη με 58-44 πήραν οι SKG Bugs επί των Hoston Celtics στην αρχή του ομίλου τους για το κύπελλο. Από την αρχή της 1ης περιόδου τα πράγματα έδειχναν ευνοϊκά για τα "ζωύφια" καθώς πέρασαν αμέσως μπροστά και φάνηκαν να μην κοιτάνε πίσω. Πήραν διαφορά στα μέσα της περιόδου με 11-2 και η ψυχολογία ήταν υπέρ τους. Οι Hoston Celtics μείωσαν σε 13-7, 3 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου και προσπάθησαν να αλλάξουν τα δεδομένα. Στο τέλος της περιόδου το σκορ ήταν 18-13 υπέρ των SKG Bugs έπειτα από ένα ισορροπημένο κλείσιμο.

Η έναρξη της 2ης περιόδου ήταν θετική για τους "Κέλτες" καθώς πολύ γρήγορα έφεραν τη διαφορά στον πόντο (18-17) και μετά από λίγο πέρασαν μπροστά με +5 (18-23). Κατάφεραν μέχρι το τέλος τηε περιόδου να μείνουν μπροστά παρά την έντονη προσπάθεια των SKG Bugs. Όμως η διαφορά είχε έρθει στο καλάθι καθώς το σκορ ήταν 27-29.

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με έντονα βουητά καθώς οι SKG Bugs πέρασαν μπροστά χάρη στο σερί τους με 8-0. Οι Hoston Celtics κατάφεραν να ξανακατεβάσουν τη διαφορά στο καλάθι στο 38-36 αλλά οι SKG Bugs κρατήθηκαν στο ύψος τους. Το τέλος της περιόδου τους βρήκε να προηγούνται με +6 και το σκορ 44-38.

Στην τελευταία περίοδο τα "ζωύφια" θωράκισαν καλά τη φωλιά τους και χτύπησαν στην επίθεση. Ανέβαζαν συνεχώς τη διαφορά τους με αποτέλεσμα να μην απειληθούν. Άνοιξαν κι άλλο τη διαφορά μέχρι και σε διψήφιο αριθμό. Από εκεί και πέρα δεν είχαν κάτι να φοβηθούν και πήραν τη νίκη στον πρώτο τους φετινό αγώνα με 58-44.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Γιώργος Μπούφος 11 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των Hoston Celtics διακρίθηκε ο Θεόδωρος Γεωργίου 4 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

SKG Bugs: Αμπατσόγλου 0, Λέφας 3, Μπούφος 11, Ξάνθος 0, Παπαδόπουλος Α. 10, Παπαδόπουλος Φ. 4, Τασιούλας 27 (3), Χρήστογλου 3(1)

Hoston Celtics: Αργυρός 14 (2), Βεργίδης 9 (2), Γεωργίου 4 (1), Γκουτζαμάνης 8, Δώγος 7 (1), Ντουνούσης 0, Παπαδόπουλος Κ. 0, Τσινάρης 2