13/12/2023
Mandra Heat 8 15 24 13 - 60 -
Φιορετσίνα 16 9 18 14 - 56 -

Φωτιά στο τέλος ο Γιάννου στη νίκη της Μandra Heat!

Η Mandra Heat επικράτησε 60-56 της Φιορετσίνα, με τον Γιώργο Γιάννου να κάνει τη διαφορά στο τέλος, σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν 0-6, με πρωταγωνιστή τον Καπετανίδη. Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και με δικό τους σερί 6-0, ισοφάρισαν το ματς (6-6). Η Φιορετσίνα δεν πτοήθηκε και έκλεισε το δεκάλεπτο με διαφορά οχτώ πόντων (8-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Mandra Heat έσφιξε την άμυνα της και με τον Θωμά να σκοράρει και να δημιουργεί για τους συμπαίκτες του, επέστρεψε στο ματς. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 23-25.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, παίζοντας όμορφο μπάσκετ και προσπαθώντας σε κάθε ευκαιρία να τρέξουν. Θωμάς και Τσιλιώνης έκαναν την διαφορά επιθετικά για τους γηπεδούχους, που συνέχιζαν να προηγούνται. Για τους φιλοξενούμενους Τσαπόγας και Καπετανίδης κράτησαν επιθετικά την ομάδα τους. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 47-42.

Το τελευταίο δεκάλεπτο όπως αναμενόταν ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Γιώργος Γιάννου ήταν αυτός που έκανε την διαφορά στο τέλος. Πέτυχε το τρίποντο που έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του (57-55), ενώ μάζεψε και 2 επιθετικά ριμπάουντ που έδωσαν βολές στους συμπαίκτες του. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 60-56.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Γιάννου με 9 πόντους, 18 ριμπάουντ, 1 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Καπετανίδης με 21 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 14/42 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 11/20 βολές, 56 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 17 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/56 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 9/16 βολές, 37 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 12 κλεψίματα, 1 κοψίματα, 13 λάθη.

Mandra Heat (Δρακόπουλος): Τσιλιώνης 15, Δρίβας 3, Δρακόπουλος 5, Θωμάς 21, Γιάννου 9, Μώλος 5, Τσιάβος, Σιώκης 2.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Αθανασόπουλος, Σιώλος 2, Στασινόπουλος, Μακρυγιάννης 11, Τσαπόγας 6, Χαρικόπουλος 14, Καπετανίδης 21.

Τι μας άρεσε: Η διάθεση για ομαδικό μπάσκετ των δύο ομάδων.