07/02/2024
Old Stars 10 11 11 14 - 46 -
Skroutz 20 12 3 15 - 50 -

Έπαιξε με την φωτιά το Skroutz!

Οι Old Stars έκαναν τεράστια προσπάθεια ανατροπής στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφεραν να... τουμπάρουν ολοκληρωτικά το παιχνίδι, με το Skroutz να κερδίζει με σκορ 46-50.

Όταν η μπάλα κόλλησε η λύση ήταν... Καντιδάκης! Είτε σκοράροντας, είτε δημιουργώντας για τους συμπαίκτες του, ο Άγγελος ξεχώρισε στα πρώτα λεπτά και έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στο πρώτου δεκάλεπτο, με τον Κωφόπουλο να βάζει... τρελό τρίποντο πριν το τέλος και να μειώνει στο 10-20. Ο Καπράλος πραγματικά υπερέβαλε εαυτόν αλλά δεν μπορούσε να περιορίσει τα λάθη των Old Stars, με τον Μερεμέτη από την άλλη να είναι σχεδόν αλάνθαστος και να γράφει το 21-32 για Skroutz.

Η ομαδική προσπάθεια των Old Stars ήταν και αυτή η οποία έγειρε για τα καλά τον αγώνα ξανά προς την μεριά των γηπεδούχων, το σκορ να μειώνεται και τον εξαιρετικά ποιοτικό Καπράλο να βάζει ό,τι... μπαίνει! Το Skroutz κολλούσε και έδωσε ευκαιρίες στους γηπεδούχους ακόμα και να ισοφαρίσουν αλλά κάτι τέτοιο δεν κατέστη δυνατό για την παρέα του Δουκάκη, με την τρίτη περίοδο να κλείνει αρχικά στο 32-35 και εν συνεχεία στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Παπαδόπουλος άρχισε να παίζει σύμφωνα με τα κλασικά του στάνταρ και να συμβάλει στη διαμόρφωση του τελικού 46-50.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άγγελος Καντιδάκης με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα λάθος. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιώργος Καπράλος με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κοψίματα, 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 11/34 δίποντα, 7/31 τρίποντα, 3/7 βολές, 44 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/40 δίποντα, 4/30 τρίποντα, 4/7 βολές, 47 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 8 λάθη.

Old Stars (Δουκάκης): Δουκάκης 14, Καπράλος 16, Κωφόπουλος 3, Λεντζής 2, Πέτρου, Τζιόπας 6, Τζώρτζος 5, Τσουμπάρας.

Skroutz (Μερεμέτης): Αυγουλής, Βόντας, Δούμας 9, Καντιδάκης 10, Μερεμέτης 7, Μητσοτάκης 12, Παπαδόπουλος 12.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στον αγώνα!