28/02/2024
Flint Tropics 2 12 15 18 - 47 -
Trelakers 15 10 11 15 - 51 -

Έβαλαν φωτιά στην κορυφή οι Trelakers!

Το βράδυ της Τετάρτης 28 Φεβρουαρίου στο Basketaki Arena, στο ντέρμπι του τέταρτου ομίλου της Development 2, οι Trelakers έχοντας τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού επικράτησαν απέναντι στους Flint Tropics με 47 – 51 και έβαλαν φωτιά στην κορυφή με τέσσερις ομάδες να την διεκδικούν!

Μόνο ντέρμπι δεν θύμισε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης! Οι Trelakers εκμεταλλεύτηκαν την χαρακτηριστική αστοχία των γηπεδούχων και με την τριάδα Γκορίτσα(6), Μαυρόπουλου(5) και Ζέρβα(4) να αναλαμβάνουν εξολοκλήρου την επίθεση, ξέφυγαν με 2 – 15. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Γκατζηρούλη επιδόθηκε σε σωρεία λαθών, με τον Λουκάκη να βάζει το μοναδικό καλάθι μετά από εννιά αγωνιστικά λεπτά.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν πιο ισορροπημένο με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να επιστρέψουν στο ματς με πολυφωνία στην επίθεση και τον Γκατζηρούλη να ξεχωρίζει με 4 πόντους. Στο ίδιο διάστημα, οι Trelakers έβρισκαν συνεχώς τις απαντήσεις και με πρώτο βιολί τον Ζέρβα με 4 πόντους και τους Σγούρο, Βαριαλίτη και Τσουκνιδή να βάζουν από ένα καλάθι, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 14 – 25.

Οι Tropics μπήκαν αγριεμένοι στην τρίτη περίοδο, έσφιξαν την άμυνα τους και βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση με τον Β.Γκατζηρούλη να ηγείται με 4 πόντους, πλησίασαν 29 – 30. Οι Trelakers δεν λύγισαν από την πίεση, βρήκαν πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Μαυρόπουλου και με 6 δικούς του αναπάντητους πόντους, ξέφυγαν και πάλι με 29-36.

Στην τελευταία στροφή του αγώνα, οι γηπεδούχοι πάλεψαν με νύχια και με δόντια για να γυρίσουν το ματς με κορυφαίο το Τζανετή με 6 πόντους, με τους Trelakers να βρίσκουν πάντα τις απαντήσεις και με κορυφαίο τον Μαυρόπουλο με 7 πόντους, να φτάνουν στην τελική επικράτηση με 47 – 51.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Αντώνης Μαυρόπουλος με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Σκαμαρζούρας με 7 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Flint Tropics(Β.Γκατζηρούλης): Β.Γκατζηρούλης 11, Γκατζηρούλης 2, Γράσσος 2, Καρατζής 8, Λιαροστάθης, Λουκάκης 2, Σκαματζούρας 7(11ρ.), Τζαμτζής 2, Τζανετής 7, Τσέκερης 2, Χατζηνάκης 4.

Trelakers(Τσουκνιδής): Ζέρβας 15, Αλεξόπουλος 2, Βαρθαλίτης 5(13ρ.), Γκορίτσας 6, Μαυρόπουλος 18, Σγούρος 3 , Τσουκνιδής 2, Φλωρόπουλος.

Τι μας άρεσε: Tο πάθος των ομάδων, η εξέλιξη του αγώνα και το αμφίρροπο φινάλε.