26/10/2023
Thunder 13 18 18 12 - 61 -
Titans 20 8 22 17 - 67 -

Φωτόπουλος… παρών!

Έχει την εμπειρία να πάρει ευθύνες σε τέτοια παιχνίδια, έβαλε κρίσιμα καλάθια και βοήθησε τρομερά στο αμυντικό μισό και κάπως έτσι λοιπόν, ο Γιάννης Φωτόπουλος οδήγησε τους Titans στο 61-67 απέναντι στη Thunder!

Είχε δυνατές άμυνες,ναι! Αλλά είχε και καταπληκτικες επιθέσεις το ξεκίνημα της αναμέτρησης ανάμεσα στις δύο παρέες, καθώς ο εκπληκτικός και συνεχώς επιθετικός Λευτέρης Πόγκας ισορροπούσε δημιουργία και εκτέλεση για Titans, με τον Κλήμο (26 πόντους, 20 ριμπ.) να απαντά με... κυριαρχία στο ποστ και το πρώτο εξαιρετικό δεκάλεπτο να κλείνει στο 13-20. Ο Ζαράνης έβαλε και τρίτο τρίποντο και ήταν η κυρία επιθετική απειλή της Thunder, καθώς ο Κλήμος κλείστηκε καλά. Ο Φωτόπουλος είχε βάλει τον... αυτόματο από μέση απόσταση και με αυτόν οδηγό και τον Σαράντου "εκτελεστή" οι Titans προσπάθησαν να μπουν μπροστά στο ημίχρονο, αλλά ο Κλημος είχε άλλη... άποψη και έβαλε τη Thunder μπροστά με 31-28.

Δύναμη απέναντι σε ποιότητα, νιάτα απέναντι σε εμπειρία και ένα τρίτο δεκάλεπτο που είχε πρωταγωνιστές τους Κλήμο από Thunder και Φωτόπουλο από Titans με την αναμέτρηση να είναι παραπάνω από... ισορροπημένη και την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 49-50. Το... hustle από τον Κατσιφή και η κυριαρχία του Φωτόπουλου σε άμυνα και επίθεση δεν είχε απάντηση από τον Ζαΐμη και τους υπόλοιπους γηπεδούχους, με το αποτέλεσμα να είναι το 61-67 για τους Titans οι οποίοι πήραν την πρώτη φετινή τους νίκη, ενώ ταυτόχρονα υποχρέωσαν τη Thunder στην πρώτη φετινή της ήττα!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Φωτόπουλος με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, μία ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 2 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Κλήμος με 26 πόντους, 20 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη, καταθέτοντας ό,τι είχε στο παρκέ!

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 18/46 δίποντα, 6/31 τρίποντα, 7/13 βολές, 52 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 15 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 25/55 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 5/7 βολές, 41 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 10 λάθη.

Thunder (Ζαράνης): Αγγελόπουλος 4, Ζαΐμης 6, Ζαράνης 14, Κλήμος 26 (20 ριμπ.), Κούρτης 5, Τζούρτος 6.

Titans (Ηλιαδάκης): Γλαράκης 2, Καρατσόλης 3, Κατσιφής 8, Μούρτος 8, Μπαμπάτσικος, Πόγκας 7, Σαράντου 21, Φωτόπουλος 18.

Τί μας άρεσε: Οι 24 ασίστ των Titans!