01/02/2024
Hoopers BC 13 21 13 21 - 68 -
Saint Pauli 13 21 15 8 - 57 -

«Γκάζωσαν» στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Hoopers!

Πιο αναλυτικά οι φιλοξενούμενοι είδαν τον Λεμονίδη να ξεκινάει εξαιρετικά το ματς και βρέθηκαν στο 4-8. Ο Λιόκας έδωσε λύσεις ώστε η επίθεση των Hoopers να ενεργοποιηθεί κι έτσι οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο 10-13. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το ισόπαλο 13-13, με τον Δαλάτση να προλαβαίνει το ρολόι και να σκοράρει για τρεις πόντους.

Οι Hoopers πήραν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με τον Δημάκη να κάνει και αυτός αισθητή την παρουσία του και έτσι το σκορ έφτασε στο 28-22. Πιτένης και Παλαμίδης δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν, με αποτέλεσμα και το δεύτερο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με ισοπαλία, μιας και το σκορ έδειχνε 34-34.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο με το προβάδισμα να έχει εναλλαγές. Ο Λεμονίδης εξακολουθούσε να είναι ένα βασικό «γρανάζι» στην επίθεση της Saint Pauli, ενώ και ο Καραμπάς βοήθησε για να φέρει την ομάδα του στο 44-46. Ο Δαλάτσης με τρίποντο έγραψε το 47-46, αλλά ο Λεμονίδης απάντησε με το ίδιο νόμισμα και οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν μπροστά το δεκάλεπτο με 47-49.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το καλάθι του Τζοβάρα και έκτοτε οι φιλοξενούμενοι «σίγησαν». Οι Hoopers βρήκαν ευκαιρία και «πάτησαν γκάζι», έφτιαξαν ένα σερί 11-0 και το σκορ ξέφυγε στο 58-51. Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό όταν ο Νινιός έγραψε το 64-54, σε ένα καθοριστικό χρονικό σημείο. Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν μέχρι τέλους το προβάδισμά τους και έτσι ήρθε η νίκη με 68-57.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχαήλ Λιάκος με 10 πόντους, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 11 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τη Saint Pauli ξεχώρισε ο Θεόδωρος Λεμονίδης με 27 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι Hoopers μέτρησαν 19/46 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 9/14 βολές, 51 ριμπάουντ, αλλά και 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη και 1 μπλοκ. Η Saint Pauli είχαν 9/28 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 9/16 βολές, 39 ριμπάουντ, 11 ασίστ, όπως και 7 κλέψιματα, 11 λάθη και 3 μπλοκ.

Hoopers (Τσεκούρας): Νινιός Π. 8(6ρ.), Δημάκης 6(3ρ.), Λιόκας 10(11ρ.), Δαλάτσης 17(4ρ.), Καραλής 7(4ρ.), Αντωνίου 9(7ρ.), Ρέμπελος, Τσεκούρας, Χαραλαμπίδης 11(6ρ.)

Saint Pauli (Καραμπάς): Πιτένης 8(2ρ.), Τζοβάρας 8(2ρ.), Καραμπάς 5(3ρ.), Παλαιολόγος, Λεμονίδης 27(15ρ.), Αντωνάτος, Δήμας 4(4ρ.), Παλαμίδης 5(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Το καλό τέταρτο δεκάλεπτο των Hoopers.