74
Γέροντες 15 8 18 18 - 59 -
BBC 21 19 11 23 - 74 -

Γειά σου Παππά !

Βράδυ Σαββάτου στο κλειστό γήπεδο του Κάρβουνου η BBC επικράτησε των Γερόντων 59-74 χάρη στο επιθετικό show του Κώστα Παππά (25π, 6 τρίποντα). Τέταρτη νίκη για την ομάδα του Γιώργου Πέτσα, αφιερωμένη στον φαντάρο πλέον Χρήστο Τσαπόγα. Πέμπτη ήττα σε ισάριθμα ματς για τους Γέροντες, που πραγματοποίησαν σπουδαία ανατροπή στην τρίτη περίοδο.

Τρομακτικά ποσοστά περιφερειακής ευστοχίας για τη BBC στο ξεκίνημα. Οι φιλοξενούμενοι έβλεπαν βαρέλι το αντίπαλο καλάθι. Ο Κώστας Παππάς άρχισε από νωρίς το επιθετικό του κρεσέντο με 9 πόντους και 3/4 τρίποντα, ενώ στην εξίσωση προστέθηκαν και οι Γιώργος Κρόκος (3π.), Χρύσανθος Κωνσταντίνου (3π.) και Στέφανος Παυλόπουλος (4π.). Οι Γέροντες, παρότι άφησαν αρκετά ελεύθερα σουτ, βρήκαν από νωρίς τα πατήματά τους στο επιθετικό κομμάτι. Με πρωταγωνιστές τους Νίκο Καρέλο (4π.) και Στράτο Καγκελάρη (4π.) αλλά και με σημαντική επιθετική πολυφωνία κατάφεραν να παραμείνουν σε απόσταση ασφαλείας. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-21.

Στη συνέχεια του πρώτου μέρους η BBC ανέβασε την απόδοσή της στην άμυνα και με 7 διαφορετικούς σκόρερ έχτισε γρήγορα διψήφια διαφορά. Το επιμέρους σκορ έγραψε 8-19. Για τους Γέροντες οι Νίκος Καρέλος (3π.), Κώστας Στρατηγής (2π.) και Νίκος Παπανικολάου έκαναν ό,τι μπορούσαν σε ένα χρονικό σημείο που οι Γέροντες κόλλησαν επιθετικά. Σκορ ημιχρόνου, 23-40.

Πλήρης αλλαγή σκηνικού στην τρίτη περίοδο. Στα πρώτα 9 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η BBC αντιμετώπισε ολικό μπλακ άουτ στην επίθεση, σκοράροντας μόλις μία φορά εντός πεδιάς. Οι Γέροντες είχαν ήδη αναθαρρήσει και, με τους Λευτέρη Δασκάλου (6π.), Νίκο Καρέλο (5π.) και Ανδρέα Αναγνωστόπουλο (5π.) να είναι εκπληκτικοί, μείωναν συνεχώς τη διαφορά. Η τελευταία επίθεση όμως πλήγωσε τους Γέροντες, αφού το τρίποντο του Κώστα Παππά από τα 8 μέτρα έστειλε και πάλι τη διαφορά στους 10. Σκορ 3ου δεκαλέπτου 41-51.

Έναρξη της 4ης περιόδου και ο Κώστας Παππάς… το βιολί του. Με δύο ακόμη μεγάλα τρίποντα και 8 πόντους ο guard της BBC έκανε και πάλι τη διαφορά, γκρεμίζοντας τις τελευταίες ελπίδες των γηπεδούχων για ανατροπή και απλοποιώντας την υπόθεση νίκη για την ομάδα του. Το υπόλοιπο της αναμέτρησης έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα ως προς το τελικό αποτέλεσμα. Οι Γέροντες δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους και η BBC αποχώρησε από το κλειστό του Κάρβουνου με το 4ο ροζ φύλλο στις αποσκευές της.

Στο τέλος του αγώνα οι Γέροντες είχαν 18/43 δίποντα, 2/9 τρίποντα και 17/34 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη.

Στον αντίποδα, η BBC είχε 21/50 δίποντα, 9/33 τρίποντα και 6/17 βολές. Μάζεψε 50 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 13 φορές, ενώ είχε 11 λάθη.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Χρήστος Χρήστου με 8 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και είχε μόλις 1 λάθος σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Από τους Γέροντες ξεχώρισε ο Νίκος Καρέλος με 13 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Γέροντες (Γεροντίδης) : Στρατηγής 5 (8 ριμπ.), Μάνιος 5 (3 ριμπ.), Καρέλος 13 (5 ριμπ., 1 τρίπ.), Δασκάλου 11 (8 ριμπ.), Γεροντίδης 4 (3 ριμπ.), Καγκελάρης 4, Παπανικολάου 8 (5 ριμπ., 3 ασί.), Αναγνωστόπουλος 8 (7 ριμπ.), Κοκότσης 1.

BBC (Πέτσας) : Παυλόπουλος 13 (4 ριμπ., 2 τρίπ.), Παππάς 25 (6 ριμπ., 6 τρίπ.), Στέφος 7 (5 ριμπ.), Κρόκος 5 (4 ριμπ.), Ζαγορίτης 7 (3 ριμπ.), Χρήστου 8 (16 ριμπ., 3 ασί.), Πέτσας 4 (3 κλεψ.), Κωνσταντίνου 3 (1 τρίπ.), Κολοβός 2 (9 ριμπ.)

Τι μας άρεσε : Η ανατροπή των Γερόντων στο τρίτο δεκάλεπτο.