04/03/2023
Brooklyn Nerds 16 7 10 15 - 48 -
Χάνειball 10 21 11 20 - 62 -

Για ένα δεκάλεπτο αγχώθηκε η Χάνειball!

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Basketaki Arena η Χάνειball επικράτησε για δεύτερη φορά φέτος των Brooklyn Nerds με 48-62, φτάνοντας τις 15 νίκες στον πρώτο όμιλο της Development 2 League. Η ομάδα των Κοντουρουχά και Φορτσάτου ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και μοιραία γνώρισε μια ακόμη ήττα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Εκμεταλλευόμενοι το μουδιασμένο ξεκίνημα των φιλοξενούμενων, οι Brooklyn Nerds μπήκαν σε θέση οδηγού, σκοράροντας με συνέπεια χάρη στους Κόσσυβα (6π.), Κοντουρουχά (6π.), Ζαμπούρα (2π.) και Χωριανόπουλο (2π.). Η Χάνειball, παρά τα κενά της διαστήματα, βρήκε τον τρόπο να κρατηθεί σε λογική απόσταση με τον Γ. Χριστόπουλο (4π.) να κάνει τη διαφορά. Σκορ 16-10.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η Χάνειball ξεκίνησε να αντεπιτίθεται, βρίσκοντας στήριγμα στους Σ.Κ. Χριστόπουλο (9π.), Κ.Κ. Χριστόπουλο (4π.), Μπελεφάντη (2π.), Γ. Χριστόπουλο (2π.) και Δ. Χριστόπουλο (2π.). Από την άλλη, οι Nerds διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα, σκοράροντας μόλις 7 πόντους και μοιραία απώλεσαν το προβάδισμα. Σκορ ημιχρόνου, 23-31.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο με το επιμέρους σκορ να γράφει 10-11. Ζαμπούρας (4π.), Χωριανόπουλος (4π.) και Τσιάμαλος (2π.) τράβηξαν κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων, ενώ οι μετέπειτα νικητές απάντησαν με Κ.Κ. Χριστόπουλο (5π.), Σ.Κ. Χριστόπουλο (4π.), Δ. Χριστόπουλο (2π.) και Γ. Χριστόπουλο (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 33-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Χάνειball δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Brooklyn Nerds. Με το δίδυμο Κ.Κ. Χριστόπουλος (10π.) – Μπελεφάντης (8π.) να κάνει τη διαφορά οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά ασφαλείας και έφτασαν στη νίκη χωρίς να αγχωθούν.

Στο τέλος του αγώνα, οι Brooklyn Nerds είχαν 13/32 δίποντα, 7/22 τρίποντα και 1/11 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, ενώ είχαν 22 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Χάνειball είχαν 23/55 δίποντα, 2/18 τρίποντα και 10/17 βολές. Μάζεψε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 13 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 7 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Χριστόπουλος με 10 πόντους και double-double, έχοντας 5/11 δίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη και 4 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Χωριανόπουλος με 9 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 4 λάθη και 1 μπλοκ σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Brooklyn Nerds (Κοντουρουχάς): Γιαννουλάκης 4, Ζαμάνης, Ζαμπούρας 6 (1), Κοντουρουχάς 9 (3), Κόσσυβας 10, Λιατόπουλος Λ., Λιατόπουλος Γ., Νικολαΐδης 2, Τσιάμαλος 8 (2), Χωριανόπουλος 9 (1).

Χάνειball (Χριστόπουλος): Δαμουλάκης, Μπελεφάντης 10, Χριστόπουλος Δ. 6, Χριστόπουλος Σ.Κ. 15 (1), Χριστόπουλος Κ.Κ. 21 (1), Χριστόπουλος Γ. 10.

Τι μας άρεσε: Το κλίμα του αγώνα.