11/02/2023
Melisses BC 14 11 6 8 - 39 -
Beeranhas 13 14 17 13 - 57 -

Για ένα ημίχρονο ζορίστηκαν τα Beeranhas!

Το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό του Σπάρτακου τα Beeranhas επικράτησαν των Μελισσών με 39-57, φτάνοντας τις 13 νίκες στον δεύτερο όμιλο της Development 2 League. Καλή εμφάνιση για ένα ημίχρονο από τις Melisses που υποχώρησαν στο 10-9. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να παραμένουν σε απόσταση αναπνοής η μία από την άλλη. Ο Γαρυφαλάκης ξεκίνησε καυτός το ματς, σκοράροντας 10 πόντους και οδηγώντας επιθετικά τους γηπεδούχους, ενώ οι μετέπειτα νικητές απάντησαν με Τζιφοπανόπουλο (5π.), Κύρκο (4π.), Βράκα (2π.) και Τραϊφόρο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-13.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς παρέμεινε ντέρμπι με το επιμέρους σκορ να γράφει 11-14 και τα Beeranhas να παίρνουν κεφάλι στο σκορ, χάρη στα καλάθια των Τζανάκη (5π.), Χαϊδάκη (3π.), Δέτση (3π.) και Κύρκου (2π.). Στην αντίπερα όχθη, ο Γαρυφαλάκης (5π.) συνέχισε να προσφέρει λύσεις, ενώ στην εξίσωση προστέθηκαν και οι Παπαδιάς (3π.) κ’ Μπάνος (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 25-27.

Μετά την ανάπαυλα, όμως, τα δεδομένα άρχισαν να αλλάζουν. Η ομάδα του Χαϊδάκη ανέβασε ένταση στο αμυντικό σκέλος και εκμεταλλευόμενη την αστοχία των γηπεδούχων, ξέφυγε με διψήφιο προβάδισμα. Οι Melisses διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα, σκοράροντας μόλις 6 πόντους με τους Γαρυφαλάκη (3π.) και Αλ. Μπουγιούκο (3π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 31-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα Beeranhas απλοποίησαν γρήγορα την υπόθεση νίκη, μην αφήνοντας περιθώριο αντίδρασης στις Melisses που παρέμειναν άστοχες από μέση και μακρινή απόσταση. Κύρκος (6π.), Δέτσης (3π.), Τζιφοπανόπουλος (2π.) και Τραϊφόρος (2π.) σκόραραν στα τελευταία για τα Beeranhas που στρέφουν την προσοχή τους στο προσεχές ματς κόντρα στην Κλειώ.

Στο τέλος του αγώνα, οι Melisses BC είχαν 10/26 δίποντα, 6/32 τρίποντα και 1/4 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 25 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Beeranhas είχαν 16/48 δίποντα, 5/20 τρίποντα και 10/19 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Κύρκος με 15 πόντους και double-double, έχοντας 6/15 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 3/7 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θωμάς Γαρυφαλάκης με 18 πόντους, έχοντας 3/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα και 0/1 βολή. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 5 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Melisses (Μπουγιούκος): Γαρυφαλάκης 18 (4), Δούκας 5, Κοντοπάνος 2, Μπάνος 2, Μπουγιούκος Α. 3 (1), Μπουγιούκος Στ. 2, Παπαδιάς 5 (1), Φράγκος 2.

Beeranhas (Χαϊδάκης):  Αναγνωστόπουλος, Βράκας 2, Δέτσης 8 (2), Κύρκος 15, Μίχιλης 1, Μιχαηλίδης 2, Τζανάκης 13 (1), Τζιφοπανόπουλος 7 (1), Τραϊφόρος 4,  Χαϊδάκης 5 (1).

Τι μας άρεσε: Το κλίμα του αγώνα.