21/01/2024
Τα Βουνά Ath 17 15 27 18 - 77 -
Brooklyn Nerds 11 14 14 17 - 56 -

Για μεγάλα πράγματα ΤΑ ΒΟΥΝΑ!

Κυριακή μεσημέρι στο κλειστό του Κολωνού, τα ΒΟΥΝΆ επικράτησαν με 77-56 τους Brooklyn Nerds παίζοντας ολοκληρωτικό μπάσκετ.

Καλύτεροι στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι, βρήκαν ρυθμό με τον Γεωργίου να σκοράρει 8 πόντους και να δείχνει ότι βρίσκεται σε καλή μέρα.Από την άλλη πλευρά οι Nerds προσπαθούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων χωρίς όμως επιτυχία.Σκορ πρώτου δεκαλέπτου στο 17-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να  βγάλουν ενέργεια με τους Καραγιαννάκη και Αναστασίου να σημειώνουν από 9 και 7 πόντους αντίστοιχα, ωστόσο τα Βουνά φαινόταν πως δεν ήθελαν να τους δώσουν τη δυνατότητα να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι. Σκορ ημιχρόνου στο 32-25.

Στην επανάληψη τα Βουνά μπήκαν με σκοπό να καθαρίσουν το παιχνίδι από νωρίς με τους Γεωργίου και Γραικό να αναλαμβάνουν δράση και να βάζουν μπροστά την ομάδα τους με +20.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έκαναν την προσπάθεια τους να επιστρέψουν στο παιχνίδι, όμως η δουλειά είχε γίνει για τα Βουνά οι οποίοι πήραν και τη νίκη με τελικό σκορ 77-56.

Οι νικητές είχαν 7/11 βολές, 26/50 δίποντα και 6/19 τρίποντα, μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκαναν 4 κλεψίματα και 11 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/18 βολές, 18/41 δίποντα και 3/21 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκαναν 3 κλεψίματα και 8 λάθη.

ΤΑ ΒΟΥΝΆ ΑΤΗ (Γεωργίου): Γεωργίου (24), Γραικός 17, Παναγιωτόπουλος 2, Ράλλης 3, Τουρλιούμης, Φιλντίσης 2, Χόντος 14

Brooklyn Nerds (Γιαννουλάκης): Γιαννουλάκης 4, Καραγιαννάκης 16, Κόσσυβας 10, Λιατόπουλος, Παπαναστασίου 9, Πατσιμάς 4, Φορτσάτος 13, Χατζητούρνος

Τι μας άρεσε: Το ολοκληρωτικό μπάσκετ των γηπεδούχων!