13/05/2023
Green Rose BC 7 5 3 18 - 33 -
Ano Liosia BC 11 15 12 10 - 48 -

Για outsider, τα καταφέρνουν πολύ καλά τα Ano Liosia!

Green Rose και Ano Liosia ήταν το δεύτερο παιχνίδι της βραδιάς, στο κλειστό του Μαζαράκη. Τα Ano Liosia αναζητούσαν το απόλυτο στο τρίτο ματς των ομίλων, ενώ οι Green Rose ήθελαν να διπλασιάσουν τα θετικά τους αποτελέσματα. Ροζάκης και Ζαντιώτης εμφανίστηκαν συγκρατημένοι στις δηλώσεις τους, έχοντας ως σημαία το moto "ας κερδίσει ο καλύτερος".

Ξεκινώντας, οι ομάδες κινήθηκαν σε ρηχά νερά, με Τριανταφυλλόπουλο και Βαρβαρίδη να ξεχωρίζουν από το σύνολο. Οι λίγο καλύτερες επιλογές από τους "Κίτρινους" τους έδωσαν μικρό αέρα τεσσάρων πόντων στο πρώτο τέταρτο(7-11), ενώ τα πολλά χαμένα σουτ των "Πρασίνων" τους κρατούσαν αρκετά πίσω επιθετικά.

Δέκα λεπτά πριν το ημίχρονο και οι "Λιοσιώτες" πήραν φωτιά! Κυριαρχώντας σε άμυνα και επίθεση, άρχισαν να εξαφανίζονται από τον ορίζοντα των αντιπάλων τους. Με Βασίλη Βαρβαρίδη να μοιάζει ασταμάτητος και με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν μόλις πέντε πόντους στο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +14(12-26). Σε αυτό το σημείο ο Ροζάκης και η παρέα του έδειχναν τελείως αποπροσανατολισμένοι και χρειαζόντουσαν την διακοπή μπας και γυρίσει το σκηνικό.

Το σκηνικό τελικά δεν αλλάξε και οι "Πράσινοι" σκόραραν με το στανιό στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Είχανε μόλις τρεις πόντους επιθετική συγκομιδή, γεγονός που δεν τους επέτρεπε να παλέψουν το παιχνίδι. Τα Ano Liosia μπορεί να άργησαν να πάρουν μπρος και να δυσκολεύτηκαν και αυτοί στα πρώτα έξι λεπτά της περιόδου, όμως το επιμέρους 3-12 τους έδωσε αέρα 23 πόντων και έχτισε γερά θεμέλια για το 3/3!

Τελευταία στροφή και οι Green Rose μπορεί να ξύπνησαν από τον λήθαργο, είχαν χάσει όμως το τραίνο. Πετυχαίνοντας 18 πόντους σε μια περίοδο, κατάφεραν απλά να ρίξουν την διαφορά στους 15(33-48). Οι "Κίτρινοι" έκαναν συντήρηση και έφτασαν στην τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, "κλειδώνοντας" την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Betsson Mvp της αναμέτρησης ήταν  ο Γιώργος Παπαδιάς, με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ, ενώ για το Green Rose καλύτερος παίκτης ήταν ο Κωνσταντίνος Καναβάρος, με 8 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

Green Rose(Ροζάκης): Δημητρόπουλος 1, Θοδωρής Καναβάρος 2, Κωνσταντίνος Καναβάρος, Κόσσυφας 6, Λώλος 4, Πρατικάκης 1, Ροζάκης 4, Τζήκας 5, Τριανταφυλλόπουλος 10.

Ano Liosia(Ζαντιώτης): Βαρβαρίδης 16, Ζαντιώτης, Καραμπούλας 8, Κολέγκας, Παπαδιάς 15, Παχούλης, Ρουχωτάς 2, Τσαπανίδης 4, Τσατόβ 3.

Τι μας άρεσε: Η δυναμική που έχουν τα Liosia στους ψηλούς!