11/10/2022
Chicago Hulks 9 4 19 7 - 39 -
Cosa Nostra 6 12 12 15 - 45 -

Για πάρτη του Τραγή!

Την αήττητη πορεία της στον τρίτο όμιλο της Development League συνεχίζει η Cosa Nostra, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισε δύσκολα τους Chicago Hulks με 39-45 στο κλειστό του ΣΕΦ, αφιερώνοντας το ροζ φύλλο στον Τραγή, ενώ άφησε την παρέα του Αλέξανδρου Τιγγινάγκα χωρίς νίκη.

Πολύ κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Cosa Nostra να προηγείται με 0-4, 4:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου, χάρη σε 4 πόντους του Κάκιου. Στην συνέχεια του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 4 πόντους του Κονιτόπουλου, 3 του Σαβίτσκι και βολές του Νικολάου, προσπέρασαν με 9-6!

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και με τρίποντο του Γονιδάκη και βοήθειες των Κάκιου, Μπρούστα και Καμπουράκη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 13-18. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Chicago Hulks σε εκείνο το σημείο, με τους Νίκο Τιγγινάγκα και Μπαντουβάκη να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Αλέξανδρου Τιγγινάγκα, αν και βρέθηκε να χάνει με 15-24, κατάφερε με 6 νέους πόντους του Κονιτόπουλου, 6 του Παπαγιαννάκου και τρίποντο του Νικολάου να προσπεράσει με 32-30! Την Cosa Nostra κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Γονιδάκης και Κάκιος με 5 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 32-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Cosa Nostra ήταν καλύτερη στα σημεία και με μεγάλα σουτ των Κάκιου, Γονιδάκη και Μπρούστα, έφτασε στο τεράστιο διπλό με 39-45. Για τους Chicago Hulks στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σαβίτσκι, Κονιτόπουλος και Βράνας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/14 βολές, 13/49 δίποντα και 1/19 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 11/15 βολές, 11/41 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 6 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Chicago Hulks ο Κονιτόπουλος με 12 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 5/10 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp της Cosa Nostra ο Κάκιος με 19 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές και 8/12 δίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες.

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας Α.): Παπαγιαννάκος 6, Σιαχάμης, Παρσόπουλος 2, Μπαντουβάκης 2, Κονιτόπουλος 12, Τιγγινάγκας Ν. 2, Τιγγινάγκας Α., Ρομπάκης, Σαβίτσκι 5, Νικολάου 5 (1), Βράνας 2, Καλδέλης 3

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Χατζησυμεωνίδης, Γονιδάκης 13 (3), Τζαχρίστας, Μπρούστας 10 (2), Καλαϊτζάκης, Καμπουράκης 2, Κουτσουριδάκης, Ρες 2, Ζυγομαλάς, Κάκιος 19

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο παιχνίδι της Cosa Nostra στα κρίσιμα σημεία!