25/03/2022
Αλκοολικός Αστέρας 15 11 20 13 - 59 -
Remal Madri 4 15 11 13 - 43 -

Για την φανέλα ο Αλκοολικός Αστέρας!

Αλκοολικός Αστέρας και Remal Madri διασταύρωσαν χθες το βράδυ τα ξίφη τους για να κρατήσουν ζωντανές τις λιγοστές τους ελπίδες για παραμονή στην Development League. Στη ρεβάνς της νίκης των «Μαντριλένων» με 51-42, ο Αλκοολικός με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άκη Αντωνόπουλο (28π.,9ριμπ.,7ασ.) πήρε εύκολα τη νίκη με 59-43 σε ένα από τα λίγα φετινά παιχνίδια που είχε σημαντικές λύσεις από τον πάγκο. Σε κακό βράδυ βρέθηκε η Remal που αγωνίστηκε με μόλις 6 παίκτες. Ο υποβιβασμός στην D2 μοιάζει το επικρατέστερο σενάριο για αμφότερες τις ομάδες, που διατηρούν ωστόσο κάποιες πιθανότητες, έστω και μαθηματικά. Ας δούμε, λοιπόν, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Το νευρικό ξεκίνημα της Remal που χρειάστηκε αρκετά λεπτά για να σκοράρει το πρώτο και μοναδικό της καλάθι εντός πεδιάς στην πρώτη περίοδο, έδωσε την ευκαιρία στον Αλκοολικό να μπει από νωρίς σε θέση οδηγού με διψήφιο προβάδισμα. Γιάννης Γιάννης με 6 πόντους και Παναγιώτης Λουκόπουλος με 7 και ένα τρίποντο αποτέλεσαν την αιχμή του δόρατος επιθετικά για τους γηπεδούχους. Σκορ δεκαλέπτου, 15-4.

Συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο και η είσοδος του Άκη Αντωνόπουλου (7π. με 2 τρίπ.) στο παρκέ απλοποιεί περισσότερο το έργο του Αλκοολικού. Η Remal παρουσιάστηκε βελτιωμένη, βρίσκοντας στήριγμα στους Θανάση Δαβιδέλη (6π. με 2 τρίπ.) και Ηλία Πολύδωρο στο μοναδικό δεκάλεπτο που κατάφερε να επικρατήσει στο επιμέρους σκορ. Σκορ ημιχρόνου, 26-19.

Μετά την ανάπαυλα, ο Αλκοολικός Αστέρας πάτησε και πάλι το γκάζι ανεβάζοντας τον δείκτη της διαφοράς σε επίπεδα ασφαλείας. Το μαρκάρισμα του Άκη Αντωνόπουλου παρέμεινε «άλυτος γρίφος» για τους φιλοξενούμενους, με τον guard των μετέπειτα νικητών να προσθέτει ακόμη 12 πόντους (με 2 τρίποντα) στην πλούσια συλλογή του. Από κοντά και οι Γιάννης Γιάννης και Σωτήρης Πιτσιλλός με 3 και 4 πόντους αντίστοιχα. Η Remal αντιμετώπισε εκ νέου κάποια κενά διαστήματα, σκόραρε 11 πόντους, τους 9 εκ των οποίων σημείωσαν οι Ηλίας Πολύδωρος (5π.) και Χαράλαμπος Νικάκης (4π.). Σκορ 3ου δεκάλεπτου, 46-30.

Τα δεδομένα στον φωτεινό πίνακα, αλλά και λιγοστές ανάσες της Remal που είχε μόλις μία λύση από τον πάγκο έδωσαν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης πιο ήρεμο τόνο. Οι Άκης Αντωνόπουλος (9π.) και Γιάννης Γιάννης (6π.) συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια, Στέφανος Κουλιαμπής (5π.) και Χαράλαμπος Νικάκης (5π.) είχαν τις απαντήσεις, όμως η κλεψύδρα είχε αρχίσει να αδειάζει. Λήξη της αναμέτρησης με τελικό νικητή τον Αλκοολικό Αστέρα που απέδειξε περίτρανα ότι δεν του αξίζει ο υποβιβασμός.

Στο τέλος του αγώνα, o Αλκοολικός Αστέρας είχε 18/52 δίποντα, 6/21 τρίποντα και 5/11 βολές. Μάζεψε 53 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 12 φορές, ενώ είχε 12 λάθη και 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Remal Madri είχε 12/40 δίποντα, 4/22 τρίποντα και 7/20 βολές. Μάζεψε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 16 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άκης Αντωνόπουλος με 28 πόντους, φτάνοντας κοντά και στο triple-double ! Πιο συγκεκριμένα, είχε 6/12 δίποντα, 5/12 τρίποντα και 1/3 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 30 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Πολύδωρος με 14 πόντους και double-double, έχοντας 6/15 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 2/7 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Αλκοολικός Αστέρας (Αντωνόπουλος) : Αντωνόπουλος 28 (9 ριμπ., 7 κλεψ., 5 τρίπ.), Γιάννης 11 (8 ριμπ.), Λουκόπουλος 7 (5 ριμπ., 1 τρίπ.), Παυλάκης 4 (1 μπλοκ), Πιτσιλλός 6 (13 ριμπ.), Πρωτόπαππας 2 (8 ριμπ., 6 ασί.), Τσαμακίδης (5 ριμπ.), Τσομπανέλλης 1 (3 ριμπ., 2 ασί.).

Remal Madri (Πολύδωρος) : Δαβιδέλης 7 (2 τρίπ.), Κουλιαμπής 5 (7 ριμπ., 4 ασί.), Μακρής 2 (3 ριμπ.), Ναυπλιώτης 5 (14 ριμπ., 2 κλεψ., 1 μπλοκ), Νικάκης 10 (11 ριμπ., 1 μπλοκ, 2 τρίπ.), Πολύδωρος 14 (12 ριμπ., 3 ασί., 2 κλεψ.).

Τι μας άρεσε : Η σπουδαία προσωπική εμφάνιση του Άκη Αντωνόπουλου.