16/12/2019
Baca Juniors BC 5 7 3 7 - 22 -
Renegades BC 5 10 6 12 - 33 -

Για τον κόουτς ρε γαμώτο!!

Την Κυριακή το απόγευμα, 15 Δεκεμβρίου, στο κλειστό γήπεδο του Seven, σε ένα ματς με πάρα πολύ χαμηλό σκορ ,οι Renegades πήραν δύσκολα το ροζ φύλλο και το αφιέρωσαν στον εορτάζοντα Αντρέα Ευσταθίου επικρατώντας με το φτωχό 22 – 33 της Baca Juniors.

Φτωχή η πρώτη περίοδος με Χ. Καρέτσο, Διονύση από τη μία και Βλάχο, Σταυρίδη και Σαμπατακάκη από την άλλη να γράφουν το 5 – 5.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου Σαμπατακάκης και Λιόσης έδωσαν προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, αλλά η Baca με Χ. Καρέτσο, Διονύση και Αρβανίτη πέρασε μπροστά με 12 – 9. Οι Renegades έκαναν καλό φινάλε και με 4 πόντους του Σαμπατακάκη και δίποντο του Βλάχου διαμόρφωσαν το 12 – 15 σκορ ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να είναι και πάλι πολύ άστοχες στην επίθεση. Η Baca πέτυχε μόνο τρεις βολές με Διονύση και Χ. Καρέτσο, ενώ οι Renegades με Σαμπατακάκη και Κονδύλη να πετυχαίνουν από τρεις πόντους διαμόρφωσαν το 15 – 21.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δίποντο το Νικολάκη, όμως οι φιλοξενούμενοι με Βλάχο, Σαμπατακάκη και Ζουμπουρλή έστειλαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (17 – 28). Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς με 4 πόντους του Διονύση και βολή του Χ.Καρέτσου, αλλά οι φιλοξενούμενοι με δίποντο του Βλάχου και τρίποντο του Σαμπατακάκη διαμόρφωσαν το υπέρ τους τελικό 22 – 33.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Δημήτρης Βλάχος με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Καρέτσος με 7 πόντους, 20 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 τάπες.

Συνολικά η Baca είχε 4/32 δίποντα, 1/15 τρίποντα, 11/22 βολές, κατέβασε 49 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 25 λάθη.

Οι Renegades είχαν 10/32 δίποντα, 3/29 τρίποντα, 4/13 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Baca Juniors (Βέκκος): Κασφίκης(6ρ.), Αρβανίτης 3, Γ. Καρέτσος, Χ. Καρέτσος 7 (20ρ.), Νικολάκης 2 (6ρ.), Σιαχάμης (3 κλ.), Διονύσης 10 (9ρ.).

Renegades (Ευσταθίου): Σαμπατακάκης 15 (9ρ.), Κωνσταντινίδης (3 κλ.), Ζουμπουρλής 3 (8ρ.), Βλάχος 10, Σταυρίδης (8 ρ.), Κονδύλης 3, Λιόσης 2, Ευσταθίου.

Τι μας άρεσε: Η αφιέρωση που έκαναν οι παίχτες των Renegades στον γεννεθλιάζοντα Κόουτς, συμπαίχτη και φίλο τους Αντρέα Ευσταθίου και η συγκινητική προσπάθεια του Χρήστου Καρέτσου που τα έβαλε με όλους τους αντιπάλους.

Τι δεν μας άρεσε:Σε ματς με τέτοιο τελικό σκορ κατι δεν πήγε και πολύ καλά…