Powerpuff Boys 10 9 8 17 - 45 -
Remal Madri 18 15 12 5 - 50 -

Γιατί άρχισες Remal να θυμίζεις...

Παίζοντας όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα, η Remal Madri επικράτησε στο Κάρβουνο των Powerpuff Boys και θύμισε την ομάδα των προηγούμενων ετών που πρωταγωνιστούσε στην Development League.

Καλύτερα ήταν τα "Ρεμάλια" στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αφού με πρωταγωνιστές τους Παπαϊωάννου, Αποστόλου και Πίτσικο προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 10-18. Οι γηπεδούχοι που έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους, στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες των Σαμοΐλη και Σταμπουλτζίδη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η Remal είχε τον απόλυτο έλεγχο, διεύρυνε το υπέρ της προβάδισμα και με καλάθια των Νικάκη, Κουσιορή, Παπαϊωάννου και Πίτσικου, "έχτισε" διψήφια διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (19-33). Οι Powerpuff Boys με Γεωργούλια, Μανώλη και Σταμπουλτζίδη ήταν πιο παραγωγικοί, όμως η κακή αμυντική τους λειτουργία ήταν αυτή που τους είχε στοιχίσει.

Με το πόδι κολλημένο στο... γκάζι, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κυριαρχούν και στις δύο μεριές του παρκέ. Έτσι, με τρίποντο του Δαβιδέλη και δίποντα του Παπαϊωάνου,προηγήθηκαν με 28-45 και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Με το... σταγονόμετρο συνέχισαν να σκοράρουν οι "πράσινοι" οι οποίοι δεν θύμιζαν σε καμία περίπτωση την ομάδα των προηγούμενων αγωνιστικών.

Τα... πάνω κάτω προσπάθησαν να φέρουν στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι, αφού με καλάθια των Σαμοΐλη και Μανώλη έριξαν την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων και φώναξαν δυνατά ότι είναι έτοιμοι για τη μεγάλη ανατροπή. Τα "Ρεμάλια" παρά τις αυτοκτονικές τάσεις που παρουσίασαν, κατάφεραν να πάρουν μια νίκη "χρυσάφι" που θα τους δώσει ψυχολογία εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Πίτσικος με 9 πόντους (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 13 ριμπάουντ).

Οι γηπεδούχοι είχαν 14/43 δίποντα, 3/17 τρίποντα και 8/16 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ και έδωσαν 5 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/34 δίποντα, 2/22 τρίποντα και 12/22 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ.

Powerpuff Boys(Σαμοΐλης): Γεωργούλιας 2, Μανώλης 21 (2), Παπαϊωάννου, Ραουάτ 2, Σαμοΐλης 9, Σταμπουλτζίδης 9 (1), Στεργίου 2, Φιλίππου

Remal Madr (Καμολίκης): Αποστόλου 6, Δαβιδέλης 3 (1), Κουσιορής 3, Μακρής, Ναυπλιώτης 4, Νικάκης 8, Πίτσικος 9 (1), Παπαϊωάννου 12, Πολύδωρος 5

Τι μας άρεσε: Η απόδοση των νικητών για τρία δεκάλεπτα, καθώς και η επιστροφή των γηπεδούχων από το -19.