05/12/2021
Milwaukee Sucks 19 5 20 19 - 63 -
Koutchers 13 10 10 21 - 54 -

Γίνεται… δουλίτσα στους Sucks!

Πάρα τη φιλότιμη προσπάθεια των παικτών των (χωρίς Θέμη Μπιζιώτη) Koutchers, οι Milwaukee Sucks έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Μαριόλη, Φωτόπουλο και Μιχάκη, επιβλήθηκαν της παρέας του Τηγανήτα, με 63-54.

Το καλό ξεκίνημα με ένα σερί 0-5 για τους Koutchers ήταν σα να μην έγινε… ποτέ, με την ομάδα των Sucks να απαντάει με ένα δικό της 17-4, παίρνοντας από την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης, με τον Μιχάκη να ξεχωρίζει για ένα ακόμη αγώνα για την παρέα του Γκολφινόπουλου, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 19-13 για Sucks.

Η παρουσία του Τηγανήτα στην πεντάδα των Koutchers βελτιώσε την παρέα του τόσο αμυντικά όσο και δημιουργικά, με τους φιλοξενούμενους να φέρνουν στα… μέτρα τους την αναμέτρηση, μειώνοντας στο καλάθι (19-17), στα μέσα του δεκαλέπτου. Μέχρι τέλος του ημιχρόνου οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χερι, με το 24-23 να τις χωρίζει.

Με δύο τρίποντα του Μιχάκη ξεκίνησε το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και τους γηπεδούχους να είναι λίγο καλύτεροι. Ο φορμαρισμένος Τηγανήτας συνέχισε να είναι η… κολώνα των Koutchers, προσπαθώντας να κρατήσει τους φιλοξενούμενους κοντά στο σκορ, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 44-33, μετά από προσωπικές ενέργειες του Φωτόπουλου!

Δυναμικά μπήκαν να κλείσουν την αναμέτρηση οι Sucks, αλλά ένα γρήγορο σερί από Koutchers, τους έφερε ξανά σε θέση… διεκδίκησης της νίκης (50-45), με 7 λεπτά για το τέλος. Μέχρι… εκεί όμως ήταν οι φιλοξενούμενοι, καθώς η ενέργεια του Μαριόλη και το πρόβλημα στο ριμπάουντ, πλήγωσε την παρέα του Τηγανήτα, με τους Sucks να φτάνουν στη δίκαιη επικράτηση με τελικό σκορ 63-54.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ηλίας Μαριόλης με 9 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη. Από Koutchers ξεχώρισε ο Γιώργος Παπαγεωργίου με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 19/59 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 7/12 βολές, 54 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 9 ασίστ, 11 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 17 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/45 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 8/12 βολές, 33 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 15 λάθη.

Milwaukee Sucks (Γκολφινόπουλος) : Μελιγκώνης 7, Φωτόπουλος 11, Μαριόλης 9 (18 ριμπ.), Μαυροειδής 2, Γανέλης 6, Κυριτσόπουλος, Μιχάκης 21, Γάτσιος 2, Γκολφινόπουλος 5.

Koutchers (Τηγανήτας-Παπαγεωργίου) : Παπαναστασίου, Τηγανήτας 7, Κασβής 5 (11 ριμπ.), Κορδαλής 13, Παπαγεωργίου 21, Γιαννάκης 6, Κουρλαμπάς 2.

Τι μας άρεσε : Η επιθετική πολυφωνία των Sucks!