02/10/2023
Nobelistes 8 20 18 26 - 72 -
Patras Chicken Nuggets 10 12 12 6 - 40 -

«Γκάζωσαν» και προκρίθηκαν οι Nobelistes

Με επιβλητική εμφάνιση στο Β' ημίχρονο και επιθετικό πλουραλισμό, οι ανανεωμένοι και αρκετά ενισχυμένοι Nobelistes δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση των Patras Chicken Nuggets (72-40), οι οποίοι είχαν διάθεση, αλλά όχι διάρκεια για να ακολουθήσουν στο σκορ. Με αυτό το αποτέλεσμα, οι «ροζ» πέρασαν στη φάση των «16», την ώρα που οι Chicken Nuggets μένουν εκτός συνέχειας και επικεντρώνονται πλέον στο πρωτάθλημα.

Το ματς στο Α' ημίχρονο δεν μας προϊδέαζε για αυτό που θα ακολουθούσε στη συνέχεια, καθώς οι Chicken Nuggets ήταν πολύ ανταγωνιστικοί και με πρωταγωνιστές τους Δεμέναγα και Ζησιμάτο, έκλεισαν το Α' δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (8-10), ενώ στα μέσα του Β' δεκαλέπτου έφτασαν και στο +6 (14-20). Στο φινάλε του πρώτου μέρους όμως, με ένα προσωπικό επιθετικό «κρεσέντο» του Μάνου Ιορδανίδη, οι «ροζ» ξέφυγαν με 6 πόντους (28-22), με το επιμέρους σκορ να φτάνει το 14-2.

Στο Β' μέρος, οι Chicken Nuggets δεν είχαν τις δυνάμεις και την εμπειρία να ακολουθήσουν στο σκορ, καθώς πρόκειται για μια νεοσύστατη ομάδα που ακόμα «ψάχνεται». Οι Nobelistes παγίωσαν την διαφορά σε διψήφιες τιμές και έκλεισαν την Γ' περίοδο στο +12 (46-34), ενώ στην τελευταία περίοδο έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 26-6, για να φτάσουν με περίσσια άνεση στο ιδιαίτερα εντυπωσιακό +32 (72-40).

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μάνος Ιορδανίδης, με 14 πόντους, 5 κλεψίματα, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.