09/03/2023
New York Pic-Knicks 10 11 10 24 7 62 -
Escapers 15 12 9 19 8 63 -

Γλίτωσαν την αυτοκτονία οι Escapers!

Μετά από ένα απίστευτο παιχνίδι που τα είχε όλα και κρίθηκε στην παράταση, οι Escapers κέρδισαν τους σκληροτράχηλους New York PIC Knicks με 62-63 στο κλειστό του Περιστερίου και επέστρεψαν στις νίκες μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Escapers, καθώς με 4 πόντους του Τσιγκλιτσή και τρίποντο του Φράγκου, προηγήθηκαν με 2-9 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 10-15. Ο Βαχαβιώλος και ο Αντωνόπουλος με ένα τριποντάκι ο καθένας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με ηγέτη τον Βενέτη με 7 πόντους και τρίποντο του Φράγκου, έφτασαν στο +8, 19-27. Το σκορ του πρώτου μέρους, 21-27, διαμόρφωσε για λογαριασμό των New York PIC Knicks ο Αγγελογιαννάκης στη λήξη, ενώ νωρίτερα τόσο ο ίδιος, όσο και ο Σπηλιωτόπουλος ευστόχησαν από την περιφέρεια.

Με τρίποντο του Τσιγκλιτσή και βοήθειες των Μπομπότη, Μανούρη και Δεπάστα, η παρέα του Τάγκα στα μισά της τρίτης περιόδου έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 26-36. Στο φινάλε του δεκαλέπτου ο Σπηλιωτόπουλος σημείωσε 5 συνεχόμενους πόντους και μαζί με το τρίποντο του Αγγελογιαννάκη, μείωσαν για λογαριασμό των γηπεδούχων στους 5, 31-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Escapers, αν και είδαν τον αντίπαλο να φέρνει το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 42-42, με μεγάλα σουτ των Τάγκα, Τσιγκλιτσή και Μπομπότη, βρέθηκαν στο +10, 43-53, 1:30 για τη λήξη. Ωστόσο, οι New York PIC Knicks έκαναν επική αντεπίθεση και με τους Γεωργακίου, Αγγελογιαννάκη, Αντωνόπουλο και Σπηλιωτόπουλο, έστειλαν το ματς στην παράταση, 55-55!

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Τσιγκλιτσής πήρε από το χεράκι τους Escapers και με 6 δικούς του πόντους τους οδήγησε στη μεγάλη νίκη με 62-63. Για τους γηπεδούχους στην παράταση 5 πόντους είχε ο Σπηλιωτόπουλος και 2 ο Αντωνόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/23 βολές, 12/45 δίποντα και 9/34 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν μόλις 8 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 9/23 βολές, 18/51 δίποντα και 6/20 τρίποντα. Μάζεψαν 65 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των New York PIC Knicks ο Σπηλιωτόπουλος με 19 πόντους, έχοντας 6/8 βολές, 2/5 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη. Betsson mvp των Escapers ο Μπομπότης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 0/3 βολές, 5/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε  16 ριμπάουντ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

New York PIC Knicks (Αντωνόπουλος): Σπηλιωτόπουλος 19 (3), Αγγελογιαννάκης 15 (3), Αντωνόπουλος 12 (2), Βαχαβιώλος 3 (1), Γεωργακίου 7, Δημητρέλλος 2, Κωφόπουλος 3, Στρογγύλης 1

Escapers (Τάγκας): Μπομπότης 10, Βενέτης 9 (1), Δεπάστας 4, Τσιγκλιτσής 19 (3), Φράγκος 8 (2), Μανούρης 5, Τάγκας 8

Τι μας άρεσε: Το επικό come back των New York PIC Knicks στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης!