02/07/2023
Escapers 15 18 8 11 - 52 -
Winston Wizards 18 10 13 6 - 47 -

"Γκολ" ισοφάρισης από τον Γάτο!

Έχοντας σε τρομερή μέρα τον Νίκο Γάτο, οι Escapers κέρδισαν τους Winston Wizards με 52-47 και έστειλαν την σειρά σε τρίτο παιχνίδι για τους 16 της Summer Development League!

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Winston Wizards να παίρνουν τρεις φορές προβάδισμα 6 πόντων και να κλείνουν τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 15-18, χάρη σε 7 πόντους του Αποστολόπουλου, 5 του Καζά και τρίποντο του Νταή. Ο Γάτος με 10 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τριποντάκι είχε ο Βρακάς.

Στην δεύτερη περίοδο ο Γάτος ήταν ασταμάτητος και με 9 νέους δικούς του πόντους και 4 του Κυριάκου Φράγκου, έστειλαν τους Escapers στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 33-28. Ο Καζάς με 5 πόντους, ο Αποστολόπουλος με ένα τριποντάκι και ο Τοσουνίδης με ένα δίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Μάγοι" έσφιξαν την άμυνά τους και με 6 πόντους του Αποστολόπουλου, 4 του Καζά και τριποντάκι του Νταή, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 41-41. Ο Γάτος συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των γηπεδούχων με ακόμη 4 πόντους, ενώ από 2 είχαν οι Μπομπότης και Κασδαναστάσης. Σκορ τρίτης περιόδου 41-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Γάτος συνέχισε να εκτελεί την αντίπαλη άμυνα και με ακόμη 9 δικούς του πόντους, οδήγησε τους Escapers στην νίκη με 52-47. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με τους Καζά και Αποστολόπουλο να βρίσκουν στόχο.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 1/8 βολές, 18/44 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/18 βολές, 13/41 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Betsson mvp των Escapers ο Γάτος με 32 πόντους (double-double), έχοντας 0/6 βολές, 10/14 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 5 λάθη. Πολυτιμότερος των Winston Wizards ο Τοσουνίδης με 3 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 1/4 δίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, είχε 3 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

Escapers (Τάγκας): Βρακάς 3 (1), Γάτος 32 (4), Δεπάστας 3, Κασδαναστάσης 6, Τάγκας, Μπομπότης 4, Φράγκος Κ. 4

Winston Wizards (Νταής): Αποστολόπουλος 18 (1) , Καζάς 17 (1), Νταής 6 (2), Τοσουνίδης 3, Τσίκης, Φράγκος Μ. 4

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Γάτου!