07/10/2024
Flood of Pistachios 20 11 11 16 - 58 -
Στιφάδο Bulls 23 17 24 18 - 82 -

Με απολαυστικό Γκοντόπουλο η πρώτη νίκη των Stifado!

Η ώρα για την πρώτη νίκη των Stifado Bulls έφτασε το βράδυ της Δευτέρας στο Basketaki Arena, καθώς με απόλυτη αμυντική προσήλωση και καταπληκτικό τον Αντώνη Γκοντόπουλο, κατάφεραν να κάμψουν εύκολα την αντίσταση των Flood of Pistachios.

Εξαιρετικός ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να παίζουν σε υψηλό τέμπο και την καθεμιά να έχει από ένα καλό διάστημα. Οι Pistachios μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και πήραν προβάδισμα στο σκορ με κορυφαίο τον Κουσάση με 9 πόντους και τον Ασπιώτη να ακολουθεί από κοντά με 5, με τους Ταύρους να ισορροπούν το ματς στην συνέχεια και με ασταμάτητο τον Γκοντόπουλο με 11 πόντους και τους Μάλλη και Μέλλο να προσφέρουν από 4, να παίρνουν την πρωτοπορία με 20 – 23.

Με τον καυτό Κοντογιάννη να βάζει δύο συνεχόμενα τρίποντα, οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου την πρωτοπορία στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Στην συνέχεια η ομάδα του Χατζή έβγαλε αντίδραση, έσφιξε πολύ την άμυνα της και με τον Γκοντόπουλο και πάλι να βγάζει τα κάστανα από τη φωτιά με 8 πόντους και τον Μάλλη να δίνει βοήθειες με 6, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 31-40.

Με την ίδια συνταγή έπαιξαν οι Bulls στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Με απόλυτη συγκέντρωση στην άμυνα και εύκολο σκορ στην επίθεση με αιχμή το δόρατος τον Γκοντόπουλο με 10 πόντους και τους Πρόκο – Καττή να προσφέρουν από 5, εκτόξευσαν τη διαφορά στο + 22. Στο κακό διάστημα των Pistachios , ξεχώρισε ο Ζαφειρόπουλος με 5 πόντους.

Τυπική διαδικασία το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι Flood με πρώτο σκόρερ τον Αναματερό με 6 πόντους και τον Τάλαρο να παλεύει σε κάθε φάση προσπάθησαν να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Παλτόγλου που πέτυχε 11 πόντους, διαμορφώνοντας το τελικό 58 – 82.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Αντώνης Γκοντόπουλος με 29 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Τάλαρος με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Flood of Pistachios (Ασπιώτης): Αναματερός 6, Ασπιώτης 5, Ζαφειρόπουλος 6, Κανελλόπουλος 4, Καραγρηγορίου 3, Κοντογιάννης 9, Κουσάσης 9, Παγόπουλος 3, Τάλαρος 9, Τσίτουρας 4.

Stifado Bulls(Χατζής): Αναστόπουλος 7, Γκοντόπουλος 29(7ρ.), Καττής 10, Μάλλης 9, Μέλλος 6, Παγουλάτος, Παλτόγλου 16, Παρθένης, Πρόκος 5.

Τι μας άρεσε: Η διάθεση στην άμυνα που έβγαλαν οι νικητές!