06/12/2022
War Gamers 23 24 29 26 - 102 -
Deportivo Faliro 20 24 23 23 - 90 -

"Γκολ και θέαμα" μεταξύ Gamers και Deportivo!

Μετά από ένα χορταστικό παιχνίδι όπου οι άμυνες πήραν ρεπό, οι War Gamers κέρδισαν την μαχητική Deportivo Faliro Mera με 102-90 στο πιο παραγωγικό παιχνίδι της σεζόν για την εντέκατη αγωνιστική της Elite League by Betsson, παραμένοντας έτσι στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι War Gamers, καθώς με 8 πόντους του Καραγιάννη, 7 του Αβραμίδη και 4 του Διαμαντή, προηγήθηκαν με 23-20! Ο Γάτσιος με 10 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, 4 είχε ο Μαρούσος και από 3 οι Κορωνιός - Βλάχος.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκαν μέχρι και στο +9, ωστόσο πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 47-44, χάρη σε τρία τρίποντα του Λαζαράκου, 8 πόντους του Καραγιάννη και τριποντάκι του Πάτερου. Ο Γάτσιος συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης της Deportivo Faliro Mera και στο δεύτερο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας ακόμη 10 πόντους, ενώ από ένα τριποντάκι είχαν οι Παύλου, Μαρινάκης, Μαρούσος και Κορωνιός.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 νέους πόντους του Καραγιάννη, 7 του Αβραμίδη, δύο τρίποντα του Διαμαντή, ένα του Λαζαράκου και 4 πόντους του Θώδου, το συγκρότημα του Σκλαβενίτη βρέθηκε εκ νέου στο +9, 76-67! Την παρέα του Μαρινάκη κράτησε όρθια σε εκείνο το σημείο ο Μαρούσος με τους 9 πόντους του, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσαν εύστοχα οι Γάτσιος, Κορωνιός, Μαρινάκης και Φελλάς. Σκορ τρίτης περιόδου 76-67!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Πολεμιστές" έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με δράστες στην επίθεση τους Ρίπη, Θώδο, Θεοφανόπουλο, Διαμαντή και Λαζαράκο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 102-90. Για τους "Ισπανούς" στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Φελλάς, Μαρινάκης, Μαρούσος και Κορωνιός.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/16 βολές, 26/41 δίποντα και 14/41 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 26 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/21 βολές, 14/28 δίποντα και 16/34 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 23 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Betsson mvp των War Gamers ο Καραγιάννης με 23 πόντους, έχοντας 3/6 βολές, 7/7 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Deportivo Faliro Mera ο Μαρούσος με 20 πόντους, έχοντας 5/5 βολές, 6/11 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Καραγιάννης 23 (2), Διαμαντής 13 (3), Μέμεζας 2, Ρίπης 6, Αβραμίδης 16 (2), Λαζαράκος 18 (6), Θεοφανόπουλος 6, Θώδος 12, Θοδωρικάκος, Μαυροειδάκος 2, Πάτερος 4 (1)

Deportivo Faliro Mera (Μαρινάκης): Μαρούσος 20 (1), Γάτσιος 23 (4), Κορωνιός 11 (3), Βλάχος 5, Παύλου 6 (2), Μαρινάκης 6 (2), Φελλάς 19 (4)

Τι μας άρεσε: Το υψηλό σκορ του αγώνα και τα 30 τρίποντα!