Ερυθρός Σταυρός 16 11 11 13 - 51 -
Gladiators 19 23 18 23 - 83 -

Gladiators σημαίνει κορυφή!

Έχοντας από την αρχή το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, οι Gladiators επικράτησαν εύκολα του Ερυθρού Σταυρού στο ΣΕΦ και έκαναν το 4/4 στην Evolution League.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης. Οι "Μονομάχοι" όντας ένα... "κλικ" ανώτεροι προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 16-19 χάρη στα καλάθια των Τσακίρη, Μισιχρόνη και Ρούσσου. Οι γηπεδούχοι από την άλλη μεριά, ήταν αρκετά δραστήριοι σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια και είχαν σε καλή κατάσταση τους Κουτουζή και Μαγγανά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Gladiators ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, γύρισαν τη μπάλα στην επίθεση και με πρωταγωνιστές τους Νάννο, Τσακίρη, Ρούσσο και Πρίτσο έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 11-23 και εκτόξευσαν την διαφορά στο +15 (27-42). Κάκιστοι ήταν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, παρουσιάζοντας πολλά προβλήματα στην άμυνα, με τον Μαγγανά να διασώζεται από το... ναυάγιο.

Πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση έβαλαν οι "πορτοκαλί" στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού με ωραίο μπάσκετ και πολυφωνία στην επίθεση διεύρυναν το προβάδισμά τους (38-60). Οι Κουτουζής και Μαγγανάς προσπάθησαν για το καλύτερο από πλευράς Ερυθρού Σταυρού, όμως δεν πήραν τις απαραίτητες βοήθειες από τους συμπαίκτες τους.

Τυπική διαδικασία είχε το τέταρτο δεκάλεπτο, αφού οι Gladiators είχαν "καθαρίσει" το ματς. Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν το... πόδι από το γκάζι, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, πέτυχαν 23 πόντους και έφτασαν σε μια επιβλητική νίκη με 51-83. Οι Γιώργος και Γιάννης Κεραμίδας με προσωπικές ενέργειες διακρίθηκαν για τον Ερυθρό Σταυρό, σ' ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο γι' αυτούς, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τσακίρης με 28 πόντους (8/10 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 6/8 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 16/33 δίποντα, 6/22 τρίποντα και 1/5 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 26/52 δίποντα, 7/32 τρίποντα και 10/16 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 21 ασίστ.

Ερυθρός Σταυρός (Δασκάλου): Μαγγανάς 19 (3), Γιώργος Κεραμίδας 7 (1), Ασημομύτης, Γιάννης Κεραμιδάς 10, Κουτουζής 13 (2), Κολοβός, Γιαννόπουλος 2

Gladiators (Μισιχρόνης): Χριστόπουλος 7, Τσακίρης 28 (2), Πρίτσος 14 (1), Ρούσσος 9 (1), Μισιχρόνης 18 (2), Νάννος 7 (1)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν κατά διαστήματα οι νικητές, καθώς και η πολυφωνία που είχαν στην επίθεση.