22/01/2023
Tsouvalia - - - - - 20 -
Circle BC - - - - - - -1

Γλυκερία είναι καλή τώρα η Circle?

Κυριακή βράδυ στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Evolution, η Circle έκλεισε  στόματα, καθώς όντας καλύτερη στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού νίκησε τα Tsouvalia με σκορ 51-59. Η ομαδάρα του κόουτς Αλεξόπουλου βρίσκεται πλέον στην 8η θέση με τέσσερις νίκες, μια πάνω από το γκρουπ των ομάδων που κινδυνεύουν με υποβιβασμό. Στην αντίπερα όχθη, τα ελλιπή Tsouvalia έχουν υποχωρήσει στην 7η θέση, πληρώνοντας ουσιαστικά το γεγονός της μη πολυπληθή παρουσίας στους τελευταίους αγώνες. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους, αφού εκμεταλλευόμενοι την εμπειρία τους έκλεισαν το διάστημα αυτό με σκορ 21-15. Ο Καλύβας με 8 πόντους και 100% ευστοχία στα σουτ εντός παιδιάς αποτέλεσε τον καλύτερο  παίκτη της ομάδας του Κυριακίδη. Στον αντίποδα, οι ‘’Μώβ’’ είδαν τον Καρκαλέτση(7π) να ηγείται  των προσπαθειών τους και τον Μπακόπουλο να τον ακολουθεί σε απόδοση με 4 πόντους στο ενεργητικό του.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι ναι μεν συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, αλλά σε κανένα κανένα χρονικό σημείο δεν μπόρεσαν να σχηματίσουν μια διαφορά ασφαλείας. Οι γηπεδούχοι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 30-25, με τους Καλαντζή(3π), Καλύβα(3π), Τάσο Καρδαρά(2π) και Ράπτη(1π) να πετυχαίνουν τους εννέα πόντους στο δεκάλεπτο αυτό. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν τον αντίπαλο στους 9 από τους 21 πόντους που δέχτηκαν στη πρώτη περίοδο, αλλά ταυτόχρονα παρουσίασαν έλλειμμα στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού. Πρώτοι σκόρερ των ‘’Μώβ” ήταν οι Μουρελάτος και Μπακόπουλος με 3 πόντους έκαστος.

Tα Tsouvalia επέστρεψαν στο παρκέ αποφασισμένα να κρατήσουν το προβάδισμα και εν μέρει το κατάφεραν, καθώς βρέθηκαν 2:36 πριν το τέλος βρέθηκαν να προηγούνται με σκορ 43-36. Ωστόσο, τα φοβερά μωρά της Circle αντέδρασαν και με ένα εντυπωσιακό σερί 0-10,  οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή στο συν τρία με σκορ 43-46.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι, τα νιάτα τους, την ποιότητα τους, το κοουτσάρισμα του δαιμόνιου Αλεξόπουλου, αλλά και τις πολλές απουσίες των γηπεδούχων, πέτυχαν τη τέταρτη νίκη στο πρωτάθλημα στης Evolution League με σκορ 51-59.

Betsson MVP ο Αλέξανδρος Καρκαλέτσης με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Βάιος Καλύβας είχε 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Circle είχε 17/48 δίποντα, 3/22 τρίποντα, 16/22 βολές, 42 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 13 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/42 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 8/16 βολές, 45 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 κλεψίματα, 8 κοψίματα και 15 λάθη .

Tsouvalia(Κυριακίδης) :Καλαντζής 13, Καλύβας 11, Γιώργος Καρδαράς 5, Κυριακίδης 5, Πετράκης, Ράπτης 12, Τάσος Καρδαλιάς 5.

Circle(Αλεξόπουλος): Γεωργίου 6, Ζαφειρόπουλος, Καλούδης, Καρκαλέτσης 17, Μανσόλας 10, Μουρελάτος 9, Μπακόπουλος 15, Παπαχρήστου, Τουμπανάκης 2.

Τι μας άρεσε : Η εκπληκτική εμφάνιση των Καρκαλέτση, Μπακόπουλου και Μανσόλα!