11/03/2023
Black Mapa 2 10 9 7 - 28 -
Grava Thunders 6 10 10 9 - 35 -

Γλυκιά γεύση στο φινάλε οι Grava Thunders!

Με νίκη αποχαιρέτησαν το πρωτάθλημα το βράδυ του Σαββάτου 11 Μαρτίου οι Grava Thunders, καθώς σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι αλλά μέσα σε πολύ καλό κλίμα, επικράτησαν με 28 – 35 απέναντι στο Black Mapa!

Οι δυο ομάδες, έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους στο πρώτο δεκάλεπτο, με το Mapa να σκοράρει μόνο ένα καλάθι με τον Γιανναράκη και τους Grava Thunders να διατηρούν προβάδισμα 2-6, με Σχετάκη, Τσιμπίδη και Ντούρμα να βάζουν από δύο πόντους.

Απόλυτη ισορροπία είχαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν καλύτερα και να παίρνουν διάφορα 10 πόντων με 5 πόντους του Καρέκλα και 4 του Κυρίτση και το Mapa να επιστρέφει στην συνέχεια με 5 του Κρητικού και 4 του Γιανναράκη, για το 12 – 16 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Γιανναράκης πήρε τους γηπεδούχους από το χεράκι στο τρίτο δεκάλεπτο βάζοντας και τους 9 πόντους της ομάδας του, αλλά οι φιλοξενούμενοι με Κυρίτση – Ντούρμα να σκοράρουν από 4 πόντους και δίποντο του Τσιμπίδη, κρατούσαν την πρωτοπορία με 21 – 26.

Εκρηκτικό ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο έκαναν οι Thunders και με τον Σχετάκη να οδηγεί την επίθεση με 4 πόντους και τους Ντούρμα – Καρέκλα να βάζουν από ένα καλάθι, έστειλαν την διαφορά στο + 12.Το Mapa πάλεψε στο τελευταίο πεντάλεπτο με αιχμή του δόρατος τον Κρητικό με 6 πόντους, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 28 – 35.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Κυρίτσης με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Κρητικός με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Το Mapa είχε 10/30 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 5/10 βολές, κατέβασε 30 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 18 λάθη.

Οι Thunders είχαν 14/40 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 4/10 βολές, κατέβασαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Black Mapa(Γαλανόπουλος): Γαλανόπουλος 2, Γιανναράκης 16(8ρ.), Γκιζάνης, Κάπουας, Κρητικός 10(7ρ.), Λεβεντέας , Συλαϊδής , Χαρόπουλος.

Grava Thunders(Ντούρμας): Καρέκλας 6(7ρ.), Κυρίτσης 10(7ρ.), Ντούρμας 7(7ρ.), Σχετάκης 6, Τσιμπίδης 6.

Τι μας άρεσε: Το πολύ όμορφο κλίμα της αναμέτρησης.