02/04/2024
Valhalla Phantoms 10 11 10 15 - 46 -
Golden Boys 9 14 10 14 - 47 -

«Γλυκιά» ήττα για τους Valhalla Phantoms!

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε το βράδυ της Τετάρτης(2/4) στο Basketaki Arena με τους Valhalla Phantoms και Golden Boys για τον Rof16 της Development League με τους πρώτους να συνεχίζουν στην διοργάνωση παρά την ήττα τους με 46-47 λόγω διαφοράς πόντων από τον πρώτο αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυναμικά για την πρόκριση με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Μάλιστα , το σκορ ήταν ισόπαλο(7-7) περίπου 3 λεπτά πριν το δεκάλεπτο , το οποίο ολοκληρώθηκε στο 10-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Golden Boys μπήκαν πιο δυναμικά στο παιχνίδι με τους Χαχάμη και Ποντικό να παίρνουν πρωτοβουλίες για την ομάδα τους που προηγούνταν με 5 πόντους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου.Οι Phantoms όμως ισορρόπησαν το παιχνίδι , το φέραν στα μέτρα τους με τους Βικέντιο και Jerrica κυρίως και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο όντας πίσω με δύο πόντους(21-23).

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου οι Golden Boys συνέχιζαν να παλεύουν για την ανατροπή με το σκορ να είναι στο 26-30 4:30 πριν το δεκάλεπτο. Oι Phantoms όμως είχαν τις λύσεις τους με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείνει στο 31-33.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Golden Boys τα έδωσαν όλα για την ανατροπή και την πρόκριση και πλησίασαν το σκορ του αγώνα με τον Χαχάμη(34-39) 6:12 πριν την λήξη του παιχνιδιού. Οι Phantoms όμως είχαν τους Κρινή , Jerrico και Χαχάμη σε εξαιρετική κατάσταση και κατάφεραν να προστατεύσουν την διαφορά του πρώτου αγώνα παίρνοντας εν τελει την πρόκριση την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τσινιόκα με 6 πόντους και 17 πόντους ενώ πολυτιμότερος των ηττημένων ήταν ο Χαχάμης με 18 πόντους και 19 ριμπάουντ.

Valhalla Phantoms(Γεωργακάς):Jerrico 16, Hooman 2, Sidor 2, Γεωργακάς 6 ,Κοκόλας , Κότσιρας 2 , Κρινής 7 , Παπαϊωάννου 3, Τσινιόκα 6, Φλάκας 2

Golden Boys(Χαχάμης):Δαπόλας 2,Ζυγολάνης , Ιορδανίδης,Κατσούλης 5 , Ποντικός 14 , Σκλαβενίτης 2 , Χαχάμης 18 , Μπυνιχάκης 6

Τι μας άρεσε: Το buzzer beater  ημιχρόνου του Jerrico.