08/03/2023
Digeders BC 14 14 16 13 - 57 -
Brooklyn Nerds 16 11 12 11 - 50 -

«Γλυκοκοιτάζουν» τα playoff οι Digeders!

Την προσπάθειά τους για να καταλάβουν μία θέση που οδηγεί στα Playoff συνεχίζουν οι Digeders, οι οποίοι το βράδυ της Τετάρτης 8 Μαρτίου ξεπέρασαν το εμπόδιο των Brooklyn Nerds με 57-50. Μπαίνοντας αποφασιστικά στο τέταρτο δεκάλεπτο, πέτυχαν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους, παίρνοντας το 10ο ροζ φύλλο αγώνα στη σεζόν (10-12), ενώ από την άλλη οι Brooklyn Nerds παρέμειναν στα χαμηλά της βαθμολογίας με 6 νίκες και 16 ήττες μέχρι στιγμής.

Όσον αφορά το ματς, στο πρώτο δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να απομακρυνθεί. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με τους Χωριανόπουλο και Φορτσάτο να ξεκινούν καλά το παιχνίδι και το σκορ πήγε στο 8-14. Ο Θεοδώρου με καλάθι και φάουλ έκανε το 11-14, για να έρθει λίγο αργότερα ο Κούμπος και να απαντήσει στο δίποντο του Νικολαΐδη για το 14-16, που έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Nerds κρατούσαν το προβάδισμα στα χέρια τους στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου και μάλιστα έφτασαν στο +6 (18-24) έπειτα από το καλάθι του Ζαμάνη. Η αντίδραση από την μεριά των Digeders δεν άργησε να έρθει, με τον Αλιμπέρτη να βρίσκει διαδρόμους και να βάζει μπροστά την ομάδα του για το 25-24. Πανδής και Ζαμάνης έγραψαν το 25-27, όμως το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά καθώς ο Κουφογεώργος πρόλαβε το ρολόι και εκτέλεσε για τρεις, κάνοντας το 28-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός ανέβηκε κάπως και βλέπαμε το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς στα πρώτα λεπτά της περιόδου. Τελικά οι γηπεδούχοι πήραν μία μικρή διαφορά με τους Θεοδώρου και Αλιμπέρτη να κάνουν το 42-37, ενώ από την άλλη ο Φορτσάτος εξακολουθούσε να παλεύει για τους Nerds μειώνοντας σε 42-39. Ο Θεοδώρου ήταν εκείνος που έγραψε το 44-39 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι είχαν πλέον το προβάδισμα στα χέρια τους και στο τέταρτο δεκάλεπτο έδειξαν πως μπορούσαν να το διαχειριστούν πολύ καλά. Κούμπος, Τοπούζ, Ζωγράφος και Αλιμπέρτης «χτύπησαν» επιθετικά και οι Digeders προηγούνταν πλέον με 55-43, έχοντας θέσει τις βάσεις για τη νίκη. Οι Brooklyn Nerds προσπάθησαν μήπως κάνουν μία τελευταία προσπάθεια με τους Χωριανόπουλο και Φορτσάτο, όμως δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι παραπάνω και έτσι το τελικό 57-50 βρήκε τους Digeders να πανηγυρίζουν τη νίκη τους.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Αλιμπέρτης με 24 πόντους, 4 ασίστ και 7 ριμπάουντ συνολικά στο ματς. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευστάθιος Φορτσάτος με 18 πόντους, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 7 ριμπάουντ.

Οι Digeders είχαν 17/44 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 5/12 βολές, 34 ριμπάουντ, όπως και 15 ασίστ, 13 κλεψίματα, 8 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Brooklyn Nerds μέτρησαν 22/48 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 40 ριμπάουντ, αλλά και 16 ασίστ, 5 κλεψίματα και 14 λάθη.

Digeders (Ζορμπάς): Αγγελάκης, Αλιμπέρτης 24(7ρ.), Ζορμπάς, Ζωγράφος 2(2ρ.), Θεοδώρου 11(4ρ.), Κουφογεώργος 8, Κούμπος 7(8ρ.), Στέκας, Τοπούζ 5

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς): Γιαννουλάκης 2(2ρ.), Ζαμάνης 3(4ρ.), Κοντορουχάς, Κόσσυβας 6(7ρ.), Λιατόπουλος 2(1ρ.), Νικολαΐδης 4(2ρ.), Πανδής 6(3ρ.), Φορτσάτος 18(14ρ.), Χωριανόπουλος 9(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Το τέταρτο δεκάλεπτο των Digeders στο οποίο μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη.