25/01/2023
Escapers 13 10 19 10 - 53 -
Το Τρίτο Φύλο 6 14 5 15 - 40 -

Γλυκοκοιτάζουν τα playoff οι Escapers!

Το βράδυ της Τετάρτης 25 Ιανουαρίου στο Basketaki Arena, οι Escapers επικράτησαν εύκολα απέναντι στο Τρίτο Φύλο με 52 – 40, έφτασαν τις 10 νίκες στο πρωτάθλημα και ισοβαθμούν στην τέταρτη θέση του πρώτου ομίλου με τους Dpg Warriors.

Το Τρίτο Φύλο μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και με Χαϊδεμένο – Κωστή να βάζουν από ένα καλάθι, προηγήθηκαν 0 – 4.Μετά το τρίλεπτο, οι Escapers ισορρόπησαν το παιχνίδι, πάτησαν το γκάζι και με 4 πόντους του Γάτου και βοήθειες από Μανούρη , Δεπάστα, Μπομπότη και Σιώπκα , ξέφυγαν με 13 – 6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι, βρήκαν λύσεις με πέντε διαφορετικούς παίκτες, με τον Τσανικίδη μπροστάρη με 5 και πλησίασαν στους 3 στο τέλος του ημιχρόνου. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Τάγκα, δεν ήταν το ίδιο καλή με την πρώτη περίοδο, αλλά βρίσκοντας σκορ με 7 πόντους του Ιωσηφίδη και 4 του Σιώπκα, κρατούσε το υπέρ της 23 – 20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Escapers εκμεταλλεύτηκαν την μεγάλη αστοχία κυρίως από την περιφέρεια που είχε το Τρίτο Φύλο και βρίσκοντας εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, εκτόξευσαν την διαφορά στο + 17. Ο Φράγκος τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων με 5 πόντους, με Ιωσηφίδη και Γάτο να ακολουθούν με 4 έκαστος, ενώ στην φτωχή συγκομιδή των φιλοξενούμενων ,3 πόντους πέτυχε ο Χαϊδεμένος και ένα καλάθι ο Καστρίνιος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν προσπάθεια να πλησιάσουν και με πρώτο βιολί τον Παππά με 8 πόντους, μείωσαν μέχρι και τους 10. Στην απέναντι μεριά, οι Escapers δεν αγχώθηκαν ιδιαίτερα και με Τάγκα, Δεπάστα, Μπομπότη και Γάτο να δίνουν τις λύσεις, έφτασαν άνετα στην τελική επικράτηση με 52 – 40.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Σταύρος Ιωσηφίδης με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανος Παππάς με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Escapers είχαν 18 / 44 δίποντα, 4 / 26 τρίποντα, 5 / 7 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Το Τρίτο Φύλο είχε 14 / 40 διποντα , 3 / 24 τρίποντα, 3 / 9 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Escapers (Τάγκας): Γάτος 12, Δεπάστας 6(8ρ.), Ιωσηφίδης 11, Μανούρης 2(7ρ.), Μπομπότης 7(10ρ.) Σιώπκας 7, Τάγκας 3, Φράγκος 5.

Τρίτο Φύλο(Καστρίνιος): Δεληγιάννης, Καστρίνιος 5(7ρ.), Κωστής 6,Παππάς 11(10ρ.),Τσανικίδης 5, Χαϊδεμένος 5(7ρ.), Χήρας 4(12ρ.).

Τι μας άρεσε: Το πολύ όμορφο κλίμα της αναμέτρησης.