18/02/2024
Basket Maniacs 7 19 11 10 - 47 -
Μίνωες 20 10 10 14 - 54 -

Γλίτωσαν την αυτοκτονία οι Μίνωες!

Το 20ο ροζ φύλλο αγώνα στον τέταρτο όμιλο της Development League πήραν χθες οι Μίνωες, καθώς για την 22η αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα τους Basket Maniacs με 47-54 στο κλειστό της Ζωφριάς.

Από πολύ νωρίς οι Μίνωες έδειξαν ποιο είναι το αφεντικό του αγώνα, καθώς με 7 πόντους του Συκά, 6 του Βογιατζή και τρίποντο του Βλάχου, προηγήθηκαν με 7-20. Ο Δημητριάδης από την περιφέρεια και οι Καλαμιώτης - Αρβανιτίδης μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Με τρίποντο του Συκά και βοήθειες των Μπαχά - Άρη Αλεξόπουλου, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +18, 9-27, στα μισά της δεύτερης περιόδου. Κάπου εκεί οι Basket Maniacs ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 8 πόντους του Δημητριάδη, 7 του Στασινόπουλου και 4 του Καλαμιώτη, πλησίασαν στους 4, 26-30!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες των δύο ομάδων, με την παρέα του Παπαστάμου να διατηρεί με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια της με 37-40, χάρη σε 5 πόντους του Βογιατζή και 3 του Συκά. Τους "Μανιακούς" κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Αρβανιτίδη και τα δίποντα των Καλαμιώτη - Δημητριάδη. Σκορ τρίτης περιόδου 37-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Basket Maniacs κατάφεραν να προσπεράσουν με 47-46, 3:00 για το τέλος, με τον Καλαμιώτη να πετυχαίνει 6 συνεχόμενους πόντους. Ωστόσο, οι Μίνωες έτρεξαν 8-0 σερί στο φινάλε και με δράστες στην επίθεση τους Βογιατζή και Συκά, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 47-54!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/5 βολές, 13/35 δίποντα και 6/24 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 9/15 βολές, 15/49 δίποντα και 5/15 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Basket Maniacs ο Δημητριάδης με 14 πόντους, έχοντας 1/5 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson MVP για τους Μίνωες ο Συκάς με 17 πόντους, έχοντας 5/5 βολές, 3/11 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Basket Maniacs (Καλαμιώτης): Αρβανιτίδης 9 (1), Δημητριάδης 14 (4), Καλαμιώτης 12, Σασσάς 3, Μπένος 2, Στασινόπουλος 7 (1)

Μίνωες (Παπαστάμος): Αλεξόπουλος Α. 4, Αλεξόπουλος Ν. 3, Βλάχος 5 (1), Βογιατζής 18 (2), Γκατζιάς 1, Μπαχάς 4, Παπαστάμος 2, Συκάς 17 (2)

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των Basket Maniacs από το -18!