12/11/2021
Ιπ-πότες 24 19 15 15 - 73 -
Titans 10 16 18 26 - 70 -

Γλίτωσαν στο τσακ οι Ιππότες!

Επιστροφή στις νίκες για τους Ιππότες στον τέταρτο όμιλο της Master League, καθώς στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής επικράτησαν των Titans με 73-70 στο κλειστό του Κολωνού!

Με 4 πόντους του Γλαράκη και δίποντα των Πασσά – Σαλονικίδη, οι Titans προηγούνταν με 6-8 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια, όμως, της περιόδου οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με τους Σιαπάνη (5π), Κουρούμαλη (5π), Ρούσσο (4π), Μπαμπάτσικο (4π), Κεκεμπάνο και Σάλαρη να πετούν φωτιές, έχτισαν διψήφια διαφορά 14 πόντων, 24-10.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, οι Ιππότες βρέθηκαν μέχρι και στο +20, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 17 πόντων, 43-26, χάρη σε 7 πόντους του Κεκεμπάνου και δύο τρίποντα του Αγγελόπουλου. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι, παρά τους 8 πόντους του Κοζομπόλη και τους 4 του Τριανταφύλλου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έδειχναν να αγκαλιάζουν τη νίκη, όταν με 5 νέους πόντους του Κουρούμαλη, 4 του Κεκεμπάνου και τρίποντο του Σάλαρη, έφτασαν στο +23, 57-34! Ωστόσο, στο φινάλε του δεκαλέπτου οι Τιτάνες ξύπνησαν και με ηγέτη τον Κοζομπόλη με 8 πόντους, αλλά και 4 του Ηλιαδάκη, μείωσαν στους 14, 58-44, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Ιππότες άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Αγγελόπουλο (5π), Κεκεμπάνο (5π) και Σιαπάνη (4π), έφτασαν στη μεγάλη και αγχωτική νίκη με 73-70. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι φιλοξενούμενοι να γυρίσουν το ματς, ωστόσο οι 10 πόντοι του Κοζομπόλη, οι 8 του Πόγκα και τα τρίποντα των Χατζηγιάννη – Γλαράκη δεν ήταν αρκετά.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/19 βολές, 18/47 δίποντα και 9/33 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/26 βολές, 21/51 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Κορυφαίος των Ιπποτών ο Κουρούμαλης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 1/7 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Titans ο Κοζομπόλης με 26 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 12/18 δίποντα και 0/1 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

Ιππότες (Αγγελόπουλος): Σάλαρης 6 (2), Αγγελόπουλος 11 (3), Κουρούμαλης 11 (2), Μπαμπάτσικος 6, Κεκεμπάνος 17 (1), Ανυφαντής, Σιαπάνης 13 (1), Ρούσσος 7

Titans (Ηλιαδάκης): Αλεφραγκής 2, Γλαράκης 10 (1), Σαλονικίδης 2, Ηλιαδάκης 4, Καρατσόλης 3, Πασσάς 5, Πόγκας 9 (1), Τριανταφύλλου 6, Χατζηγιάννης 3 (1), Κοζομπόλης 26

Τι μας άρεσε: Το τρομερό πρώτο ημίχρονο των Ιπποτών, αλλά και η μεγάλη επιστροφή των Titans από το -23!