15/10/2022
Kolosos Dunk n' Donuts 12 9 4 15 - 40 -
Kinglooney Tunes 12 10 8 13 - 43 -

Γλίτωσαν την αυτοκτονία οι KingLooney Tunes!

Το Σάββατο βράδυ 15 Οκτωβρίου στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, οι Kinglooney Tunes φάνηκαν να καθαρίζουν το παιχνίδι στα μισά της τέταρτης περιόδου και κινδύνεψαν να χάσουν στο τέλος από την τρομερή προσπάθεια που κατέβαλε ο Kolosos Dunk N Donuts , με το τελικό 40-43, να τους δίνει την δεύτερη νίκη της σεζόν.

Οι Kinglooney μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και με οδηγό τον Παπούλια που πέτυχε 6 πόντους, προηγήθηκαν με 2 – 10. Στη συνέχεια ο Κολοσός ανέβασε την απόδοσή του και με τρίποντα από Δημόπουλο – Καραμπεσύνη και καλάθια από Τσαμπαρλή – Χουλιάρα, έφερε το ματς στα ίσια(12-12).

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην δεύτερη περίοδο, με την κάθε ομάδα να έχει από ένα καλό πεντάλεπτο και το σκορ ημιχρόνου να είναι 21 – 22. Ο Τριτάκης τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων με 4 πόντους, με τον Μουτάφη να τον ακολουθεί με τρίποντο, ενώ για τον Koloso ξεχώρισε το δίδυμο Χουλιάρα, Δημόπουλου που έβαλαν από 4 πόντους έκαστος.

Τα πολλά χαμένα σουτ, οι καλές άμυνες και το χαμηλό σκορ σημάδεψαν την τρίτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν σερί 0 – 8 με 4 πόντους του Παπούλια και καλάθια από Μουτάφη, Μασούρο και τους γηπεδούχους να απαντούν με Χουλιάρα, Τσαμπαρλή για το 25 – 30.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Kinglooney είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού για εφτά λεπτά, με τον Τριτάκη να κάνει σπουδαίο ματς με 7 πόντους και τον Μάγκο να ανεβάζει στροφές με 4, για το 31-43. Από εκείνο το σημείο και μετά, η ομάδα του Ζαμπούρα κατέβαλε τεράστια προσπάθεια με 5 αναπάντητους πόντους του Δημόπουλου και 4 του Τσαμπαρλή, μείωσε 40 – 43 και έχασε τρίποντο στην εκπνοή με τον Καραμπεσύνη για να φέρει τα ματς τα ίσια, με το ροζ φύλο να καταλήγει στα χέρια της παρέας του Βαχαβιώλου.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Βασίλης Τριτάκης με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Δημόπουλος με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Ο Kolosos είχε 11/38 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 6/14 βολές, κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 20 λάθη.

Οι Kinglooney είχαν 17/51 δίποντα, 1/20 τρίποντα, 6/21 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Kolosos Dunk N Donuts (Ζαμπούρας): Δημόπουλος 17, Ζαμπούρας 2, Καραμπεσύνης 3, Παλλαντζάς 2(11ρ.), Ρούσης, Τσαμπαρλής 8(12ρ.), Χουλιάρας 8.

Kinglooney Tunes(Βαχαβιώλος):Βαχαβιώλος, Κατσαραγάκης 2(7ρ.), Μάγκος 6, Μασούρος 3, Μουτάφης 7, Παπούλιας 11, Παυλής 2, Τζαβιδόπουλος , Τριτάκης 12(12ρ.).

Τι μας άρεσε: Όλο το τελευταίο δεκάλεπτο με το ξέσπασμα στην αρχή των νικητών και την τεράστια προσπάθεια στο τέλος των ηττημένων.