21/09/2021
Titans 17 10 11 21 - 59 -
Λεγάμενοι BC 11 14 17 18 - 60 -

Γλίτωσαν την αυτοκτονία οι Λεγάμενοι!

Ένα πολύ όμορφο ματς έγινε το απόγευμα της Κυριακής στον Κολωνό, μεταξύ Titans και Λεγάμενων με τους δεύτερους να γλιτώνουν την αυτοκτονία καθώς ενώ βρέθηκαν με 11 πόντους μπροστά 4 λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα, καρδιοπάθησαν από την μεγάλη προσπάθεια των Τιτάνων.
Οι Titans πατούσαν καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστή τον Ηλιαδάκη με 8 πόντους και άξιο συμπαραστάτη τον Κοζομπόλη με 4, ενώ για τους Λεγάμενους ο Βρεττάκος με δύο τρίποντα και ο Στάντζος με ένα μείωναν 17 – 11.
Καλό ξεκίνημα έκαναν οι Λεγάμενοι στην δεύτερη περίοδο και με τους Δημητρακόπουλο, Δασκαλόπουλο και Σκαμαγκά να βάζουν τρία συνεχόμενα καλάθια ισοφάρισαν 17 – 17. Στην συνέχεια οι Τιτάνες πάτησαν καλυτερα στο παρκέ και με πλουραρισμό στην επίθεση(5 παίχτες) προσπέρασαν 27-25 στο τέλος του ημιχρόνου!Για τους Λεγάμενους ο Σκαμαγκάς τραβούσε το κουπί με 6.
Στην τρίτη περίοδο οι Titans ξεκίνησαν με τρίποντο του Ηλιαδάκη και καλάθια με Μούρτο και Γλαράκη, όμως οι Λεγάμενοι με τρίποντες βόμβες από Βρεττάκο, Δασκαλόπουλο και 4 πόντους του Δημητρακόπουλου πέρασαν μπροστά 34 – 35. Οι Τιτάνες απάντησαν με Κοζομπόλη,Ηλιαδάκη , αλλά οι Λεγάμενοι με τον Σκαμαγκά να βάζει ακόμα 4 πόντους και τον Στάντζο τρίποντο διαμόρφωσαν το 38-42.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με τον Κοζομπόλη(6) να παίρνει την ομάδα στις πλάτες τους μπήκαν με σκοπό να γυρίσουν το παιχνίδι, αλλά οι φιλοξενούμενοι με έναν εκπληκτικό Σκαμαγκά να πετυχαίνει 11 πόντους έστειλαν την διαφορά στους 11(46 – 57).Με 4 λεπτά από μένα για την λήξη του αγώνα, οι Τιτάνες βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και πρωταγωνιστές τους Μούρτο και Καρατσόλη ισοφάρισαν 57 – 57! Δασκαλόπουλος με βολή και Δημητρακόπουλος έκανε το 57 – 60, ο Γλαράκης μείωσε στον πόντο και το ματς τελείωσε εκεί, καθώς οι Titans δεν πρόλαβαν να ολοκληρώσουν την τελευταία τους επίθεση.
Mvp Της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Φώτης Δημητρακόπουλος με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευάγγελος Ηλιαδάκης με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Οι Titans είχαν 24 / 57 δίποντα, 2 / 11 τρίποντα, 9 / 20 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.
Οι Λεγάμενοι είχαν 22 / 32 δίποντα, 10 / 31 τρίποντα, 6 / 12 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.
Titans(Ηλιαδάκης): Αλεφραγκής 2, Γλαράκης 10(4ας.), Ηλιαδάκης 15 (6ρ.), Μούρτος 10, Καρατςόλης 5, Κοζομπόλης 13 (13ρ.)Καραγεωργάκης 4(15ρ.).
Λεγάμενοι(Χαϊκάλης): Χαϊκάλης, Δημητρακόπουλος 10 (11ρ.), Βρεττάκος 11 (12ρ.)Στάντζος 6(6ας.);Δασκαλόπουλος 10 (8ρ.), Σκαμαγκάς 23.
Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο.