22/11/2022
Antilalos BC 20 10 17 25 - 72 -
ReTirees 26 13 11 23 - 73 -

Γλύτωσαν το έμφραγμα οι ReTirees!

Οι ReTirees κατάφεραν την τελευταία κυριολεκτικά στιγμή να πάρουν το ροζ φύλο αγώνα (72-73) σε βάρος του Antilalos Bc και ν’ανέβει στο 5-4 στην κατηγορία Elite. Αντίθετα οι τυπικά γηπεδούχοι έπεσαν στο 2-7 και θα δώσουν μάχη για ν΄ αποφυγουν τον υποβιβασμό.

Εξαιρετικό από πλευράς θεάματος ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν, χωρίς μεγάλη δυσκολία. Ο Σκοπελίτης για τους ReTirees ήταν εντυπωσιακός με έντεκα πόντους, ενώ από την αντίπερα όχθη, ξεχώρισαν οι Μαργώνης και Γκολές με έξι πόντους έκαστος. Το 20-26 προμήνυε πως θα βλέπαμε μία αναμέτρηση με μεγάλο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μέξας ήταν καταλύτης, ώστε να διατηρηθεί το προβάδισμα της ομάδας, ενώ ήταν και ο άνθρωπος που καθάριζε τα ριμπάουντ. Από τους γηπεδούχους ο Αλεξίου και ο Ρούσκας, έδωσαν λύσεις, όμως το 30-39 του πρώτου ημιχρόνου, αποτύπωνε την καλύτερη ομάδα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο είχαμε αλλαγή σκηνικού, αφού ο Antilalos Bc έβγαλε ενέργεια, ο Μαργώνης ήταν άκρως παραγωγικός, έχοντας τη βοήθεια και του αεικίνητου Ζαμπέτα. Το 47-50 ήταν δίκαιο, αφού οι ReTirees, εκδήλωναν σκοτωμένες επιθέσεις, χωρίς σχέδιο.

Στην τελευταία περίοδο το ματς έγινε ροντέο. Ο Σκοπελίτης τα έβαλε όλα, οι Αλεξίου και Ρούσκας απάντησαν με σπουδαία τρίποντα κι όλα κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό. Οι ReTirees είχαν προβάδισμα τριών πόντων, ο Antilalos Bc δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει, αν και είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση. Ο Πλεξουσάκης με 1/2 βολές έγραψε το 70-73, ο Ζαμπέτας επιχείρησε ελεύθερο τρίποντο, αλλά δεν βρήκε στόχο και ο Γκολές έγραψε το τελικό 72-73, που έμελλε να ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Ο έμπειρος σέντερ δεν προλάβαινε να κάνει κάτι άλλο, αφού ο χρόνος ήταν ελάχιστος. Οι ReTirees πήραν αυτό που ήθελαν, έστω κι αν έπαιξαν με τη φωτιά, όμως στο τέλος μετράει η νίκη.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Σκοπελίτης με 24 πόντους (5/6 βολές, 8/15 δίποντα, 1/4 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ισάριθμα λάθη και 1 κλέψιμο.

Οι νικητές μέτρησαν 10/12 βολές, 21/47 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 30 ριμπάουντ (8 επ., 22 αμ.), 14 ασίστ, 9 λάθη και 8 κλεψίματα. Αντίθετα οι ηττημένοι μέτρησαν 12/16 βολές, 18/41 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 33 ριμπάουντ (10 επ., 23 αμ.), 15 ασίστ, 10 λάθη, 3 κλεψίματα και 4 κοψίματα.

Antilalos Bc (Ζαμπέτας): Αλεξίου 14 (4), Γκολές 11, Ζαμπέτας 11 (1), Μάινας 4, Μαργώνης 20 (1), Ρούσκας 12 (2/3)

ReTirees (Τσιλάβης): Cramer, Γιαμαίος 11 (3), Λουκόπουλος  15 (3), Μέξας 10, Μαθιουδάκης, Πλεξουσάκης 11, Σαρρής 2, Σκοπελίτης 24 (1), Τσιλάβης

Τι μας άρεσε: Η φοβερή ευστοχία και των δύο ομάδων από τη γραμμή των βολών!