Baca Juniors BC 10 9 21 16 - 56 -
Κλειώ 21 16 14 6 - 57 -

Γλίτωσε την αυτοκτονία η Κλειώ!

Παρά τις αυτοκτονικές τάσεις που παρουσίασε, η Κλειώ επικράτησε της Baca Juniors στο κλειστό γυμναστήριο του Σπάρτακου και έκανε τέσσερις τις νίκες της στην Development2 League.

Καλύτεροι ήταν οι φιλοξενούμενοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αφού με πρωταγωνιστές τους Σφήκα, Τσιώλο, Πολυχρονόπουλο και Χόρτη προηγήθηκαν με 10-21. Οι επιθετικές εμπνεύσεις του Μαρτίνη, ήταν ότι καλύτερο είχε να δείξει η Baca στο πρώτο δεκάλεπτο.

Οι παίχτες της Κλειούς συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκμεταλλεύτηκαν την εκτελεστική δεινότητα του Σφήκα και τις οργανωτικές ικανότητες του Τσιώλου και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +18 (19-37). Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να κυμαίνονται σε ρηχά νερά και να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο.

Στην επανάληψη η Baca έβγαλε σημάδια αντίδρασης, "ροκάνισε" τη διαφορά με τους Κασφίκη, Μαρτίνη, Μαγκούτη και Μπαρμπάκη και έδειξε ότι δε θα παραδώσει εύκολα τα... όπλα. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μη θύμισαν την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου, όμως διατήρησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, χάρη στον εξαιρετικό Καραμπέτσα. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 40-51.

Εκμεταλλευόμενη την κόπωση των αντιπάλων και την ευστοχία των Κασφίκη και Τσαμποδήμου, η Baca επέστρεψε στο ματς, μείωσε στο καλάθι και έβαλε φωτιά στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι που δεν ήθελαν να γκρεμίσουν όσα έχτισαν, έβαλαν τις βολές με τον Σφήκα στα τελευταία δευτερόλεπτα και πήραν υπερβολικά δύσκολα τη νίκη με 56-57. Η ομάδα του Κασφίκη επέστρεψε από το -20 και αξίζει πολλά συγχαρητήρια γι ' αυτή την προσπάθεια.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τσιώλος με 17 πόντους (6/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/39 δίποντα, 7/22 τρίποντα και 5/12 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/44 δίποντα, 4/12 τρίποντα και 7/13 βολές. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Baca Juniors (Κασφίκης): Κασφίκης 8 (2), Τσαμποδήμος 13 (3), Μπίζος 1, Μαρτίνης 12, Γαργαλάκος 10, Καρέτσος, Μπαρμπάκης 6 (2), Μαγκούτης 6

Κλειώ (Σφήκας): Καραμπέτσας 10, Τσιώλος 17 (1), Χόρτης 11 (1), Καστανιώτης 1, Πολυχρονόπουλος 5, Σφήκας 13 (2)